Samsung klar med forbedret Flip-mobil: Her er Galaxy Z Flip4

Galaxy Z Flip4 fortsætter stilen fra sidste års model, men byder på opgraderinger i design, kamera, processor og ikke mindst software, med en række nye features, der udnytter det foldbare format.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I form og dimensioner ligner Galaxy Z Flip4 sin forgænger, dog er hænglet lidt slankere, kanterne mere flade og så kan du nu præge looket i en grad, der ikke tidligere har været muligt. Mobilen kommer i fire forskellige farver (Bora Purple, Graphite, Pink Gold og Blue) og derudover kan man på Samsungs hjemmeside sammensætte sin egen unikke kombination af farver til ydersidens to dele. I alt er der mulighed for 65 forskellige kombinationer. Det koster 499 kroner at vælge sin egen farvekombination.

Den foldbare mobil er ligesom sin forgænger IPX8-certificeret for vandtæthed ned til 1,5 meter i 30 minutter, og konstrueret med slidstærkt Armour aluminium i kanter og hængsel samt det nye Gorilla Glass Victus+ på ydersiden.

Større frontskærm

Yderskærmen er vokset en anelse, fra 1,9" til 2,1, med tilsvarende højere opløsning, og der er mulighed for at tilpasse den med Galaxy-temaer, brugerdefinerede skrifttyper, ikoner og designs. Man kan skræddersy sin egen coverskærm med nye ur-designs og baggrunde i forskellige formater såsom billeder, GIF'er og video. I det hele taget er der gjort en del for at optimere oplevelsen på coverskærmen, så man kan gøre mere med mobilen i lukket tilstand. Opkald, sms'er og styring af SmartThings kan ske fra coverskærmen.

Bedre ydelse og batteritid

Processoren er opgraderet til den nye topmodel fra Qualcomm, Snapdragon 8+ gen 1, og der er 8 GB ram. Batteriet er desuden vokset til 3.700 mAh, hvilket bør bidrage til længere levetid. Også opladningshastigheden har fået et boost, så der kan oplades ved op til 25W med kabel og 15W trådløst.

Ligesom forgængeren er der standard- og vidvinkelkamera. Specifikationerne er stort set identiske med forgængerens kameraer. Hver har 12 MP at gøre godt med, og der er OIS på hovedkameraet samt mulighed for 4K/60 fps video. Som på forgængeren er der også 10 MP selfiekamera med 4K/30 fps video.

Sensorerne er dog 65% mere lysstærke end på forgængeren og det, sammen med kræfterne i den nye Snapdragon-processor, skal sikre væsentligt bedre ydelse på alle kameraer, især under mørke forhold.

Dertil er det kommet en række nye fotofunktioner, der udnytter det foldbare format. Der er nu endnu bedre muligheder for at tage håndfri billeder og video, når du stiller mobilen oprejst i halvfoldet tilstand, takket være opgraderet FlexCam, der automatisk giver dig kamerabillede øverst og kontrolknapper nederst. Et nyt partnerskab med Meta sikrer, at FlexCam optimeret til de mest populære sociale platforme, herunder Instagram, WhatsApp og Facebook.

En opgraderet Quick Shot-funktion giver desuden bedre muligheder for at tage selfies i høj kvalitet, direkte fra coverskærmen. Start videooptagelse i Quick Shot-tilstand, og skift derefter til Flex-tilstand for at fortsætte optagelsen håndfrit uden at stoppe videoen.

Selfies kan nu også skydes i portrættilstand og du kan se forhåndsvisning i det faktiske fotoforhold, når du bruger Quick Shot.

Se komplette specs, danske priser og lanceringsdato på Samsung Galaxy Z Flip4 her.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job