OneDrive fylder 15 år: Nu ændres brugerfladen og der kommer nye funktioner

Det er nu 15 år, siden Microsoft lancerede den skytjeneste, som i dag hedder OneDrive. Fødselsdagen fejres med et redesign af lagertjenesten og en række nye funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

OneDrive har været en integreret del af mange virksomheders og privatpersoners digitale liv gennem mange år. Tiden går, og lagertjenesten kan nu fejre sin 15. års fødselsdag. Tjenesten hed indtil for otte år siden SkyDrive, men det navn blev droppet efter en rettighedsstrid med tv-stationen Sky.

Teenageren er blevet stor, men den har også konkurrence fra tjenester som Google Drev, Dropbox og iCloud. Det gælder om at holde sig helt fremme i dette kapløb, så nu benytter Microsoft anledningen til at give OneDrive et nyt design, en lidt anderledes måde at fungere på og nye funktioner.

Nyt er OneDrive Home

En af nyhederne er OneDrive Home, som skal gøre alting mere overskueligt, når man logger ind i webversionen af tjenesten. I dag bliver man præsenteret for en måske lidt uoverskuelig liste af filer og dokumenter. Fremover vil tjenesten prioritere de mest relevante filer, de seneste filer og vise en aktivitetsoversigt, oplyser Microsoft.

OneDrive-historien. Sådan fortæller Microsoft selv historien om OneDrive. Tjenesten blev lanceret i 2007, men hed noget andet dengang.

I det hele tager handler det om at levere en mere intuitiv oplevelse af OneDrive, forklarer Microsoft i en meddelelse. Så kan tjenestens startside måske komme til at fungere som et bedre omdrejningspunkt for alt, hvad man foretager sig med filer og produktivt arbejde.

Del billeder på mobilen

En yderligere nyhed er OneDrive photo story, som kommer til Android-mobiler, og som gør det muligt at dele billeder med for eksempel sin familien – inklusive kommentarer.

Photo  Story. OneDrive Photo Story gør det muligt at dele billeder og kommentere dem i mobilversionen af OneDrive.

Denne tjeneste findes nu i en preview-version og rulles ud i Australien og senere i år i USA og andre lande.

Hvornår de øvrige ændringer, herunder OneDrive Home, slår igennem herhjemme, vides endnu ikke. Ifølge Microsoft sker det "i de kommende måneder".

Nyhederne i OneDrive kommer kort tid, efter at Google annoncerede design- og funktionsændringer i Gmail.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet