OneDrive fylder 15 år: Nu ændres brugerfladen og der kommer nye funktioner

Det er nu 15 år, siden Microsoft lancerede den skytjeneste, som i dag hedder OneDrive. Fødselsdagen fejres med et redesign af lagertjenesten og en række nye funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

OneDrive har været en integreret del af mange virksomheders og privatpersoners digitale liv gennem mange år. Tiden går, og lagertjenesten kan nu fejre sin 15. års fødselsdag. Tjenesten hed indtil for otte år siden SkyDrive, men det navn blev droppet efter en rettighedsstrid med tv-stationen Sky.

Teenageren er blevet stor, men den har også konkurrence fra tjenester som Google Drev, Dropbox og iCloud. Det gælder om at holde sig helt fremme i dette kapløb, så nu benytter Microsoft anledningen til at give OneDrive et nyt design, en lidt anderledes måde at fungere på og nye funktioner.

Nyt er OneDrive Home

En af nyhederne er OneDrive Home, som skal gøre alting mere overskueligt, når man logger ind i webversionen af tjenesten. I dag bliver man præsenteret for en måske lidt uoverskuelig liste af filer og dokumenter. Fremover vil tjenesten prioritere de mest relevante filer, de seneste filer og vise en aktivitetsoversigt, oplyser Microsoft.

OneDrive-historien. Sådan fortæller Microsoft selv historien om OneDrive. Tjenesten blev lanceret i 2007, men hed noget andet dengang.

I det hele tager handler det om at levere en mere intuitiv oplevelse af OneDrive, forklarer Microsoft i en meddelelse. Så kan tjenestens startside måske komme til at fungere som et bedre omdrejningspunkt for alt, hvad man foretager sig med filer og produktivt arbejde.

Del billeder på mobilen

En yderligere nyhed er OneDrive photo story, som kommer til Android-mobiler, og som gør det muligt at dele billeder med for eksempel sin familien – inklusive kommentarer.

Photo  Story. OneDrive Photo Story gør det muligt at dele billeder og kommentere dem i mobilversionen af OneDrive.

Denne tjeneste findes nu i en preview-version og rulles ud i Australien og senere i år i USA og andre lande.

Hvornår de øvrige ændringer, herunder OneDrive Home, slår igennem herhjemme, vides endnu ikke. Ifølge Microsoft sker det "i de kommende måneder".

Nyhederne i OneDrive kommer kort tid, efter at Google annoncerede design- og funktionsændringer i Gmail.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics