OneDrive fylder 15 år: Nu ændres brugerfladen og der kommer nye funktioner

Det er nu 15 år, siden Microsoft lancerede den skytjeneste, som i dag hedder OneDrive. Fødselsdagen fejres med et redesign af lagertjenesten og en række nye funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

OneDrive har været en integreret del af mange virksomheders og privatpersoners digitale liv gennem mange år. Tiden går, og lagertjenesten kan nu fejre sin 15. års fødselsdag. Tjenesten hed indtil for otte år siden SkyDrive, men det navn blev droppet efter en rettighedsstrid med tv-stationen Sky.

Teenageren er blevet stor, men den har også konkurrence fra tjenester som Google Drev, Dropbox og iCloud. Det gælder om at holde sig helt fremme i dette kapløb, så nu benytter Microsoft anledningen til at give OneDrive et nyt design, en lidt anderledes måde at fungere på og nye funktioner.

Nyt er OneDrive Home

En af nyhederne er OneDrive Home, som skal gøre alting mere overskueligt, når man logger ind i webversionen af tjenesten. I dag bliver man præsenteret for en måske lidt uoverskuelig liste af filer og dokumenter. Fremover vil tjenesten prioritere de mest relevante filer, de seneste filer og vise en aktivitetsoversigt, oplyser Microsoft.

OneDrive-historien. Sådan fortæller Microsoft selv historien om OneDrive. Tjenesten blev lanceret i 2007, men hed noget andet dengang.

I det hele tager handler det om at levere en mere intuitiv oplevelse af OneDrive, forklarer Microsoft i en meddelelse. Så kan tjenestens startside måske komme til at fungere som et bedre omdrejningspunkt for alt, hvad man foretager sig med filer og produktivt arbejde.

Del billeder på mobilen

En yderligere nyhed er OneDrive photo story, som kommer til Android-mobiler, og som gør det muligt at dele billeder med for eksempel sin familien – inklusive kommentarer.

Photo  Story. OneDrive Photo Story gør det muligt at dele billeder og kommentere dem i mobilversionen af OneDrive.

Denne tjeneste findes nu i en preview-version og rulles ud i Australien og senere i år i USA og andre lande.

Hvornår de øvrige ændringer, herunder OneDrive Home, slår igennem herhjemme, vides endnu ikke. Ifølge Microsoft sker det "i de kommende måneder".

Nyhederne i OneDrive kommer kort tid, efter at Google annoncerede design- og funktionsændringer i Gmail.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    AL Sydbank

    Automation Developer - Digital & Processes

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Anklagemyndigheden

    IT-projektleder hos Rigsadvokaten

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job