OneDrive fylder 15 år: Nu ændres brugerfladen og der kommer nye funktioner

Det er nu 15 år, siden Microsoft lancerede den skytjeneste, som i dag hedder OneDrive. Fødselsdagen fejres med et redesign af lagertjenesten og en række nye funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

OneDrive har været en integreret del af mange virksomheders og privatpersoners digitale liv gennem mange år. Tiden går, og lagertjenesten kan nu fejre sin 15. års fødselsdag. Tjenesten hed indtil for otte år siden SkyDrive, men det navn blev droppet efter en rettighedsstrid med tv-stationen Sky.

Teenageren er blevet stor, men den har også konkurrence fra tjenester som Google Drev, Dropbox og iCloud. Det gælder om at holde sig helt fremme i dette kapløb, så nu benytter Microsoft anledningen til at give OneDrive et nyt design, en lidt anderledes måde at fungere på og nye funktioner.

Nyt er OneDrive Home

En af nyhederne er OneDrive Home, som skal gøre alting mere overskueligt, når man logger ind i webversionen af tjenesten. I dag bliver man præsenteret for en måske lidt uoverskuelig liste af filer og dokumenter. Fremover vil tjenesten prioritere de mest relevante filer, de seneste filer og vise en aktivitetsoversigt, oplyser Microsoft.

OneDrive-historien. Sådan fortæller Microsoft selv historien om OneDrive. Tjenesten blev lanceret i 2007, men hed noget andet dengang.

I det hele tager handler det om at levere en mere intuitiv oplevelse af OneDrive, forklarer Microsoft i en meddelelse. Så kan tjenestens startside måske komme til at fungere som et bedre omdrejningspunkt for alt, hvad man foretager sig med filer og produktivt arbejde.

Del billeder på mobilen

En yderligere nyhed er OneDrive photo story, som kommer til Android-mobiler, og som gør det muligt at dele billeder med for eksempel sin familien – inklusive kommentarer.

Photo  Story. OneDrive Photo Story gør det muligt at dele billeder og kommentere dem i mobilversionen af OneDrive.

Denne tjeneste findes nu i en preview-version og rulles ud i Australien og senere i år i USA og andre lande.

Hvornår de øvrige ændringer, herunder OneDrive Home, slår igennem herhjemme, vides endnu ikke. Ifølge Microsoft sker det "i de kommende måneder".

Nyhederne i OneDrive kommer kort tid, efter at Google annoncerede design- og funktionsændringer i Gmail.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S