Test: Technics EAH-AZ70W: De appellerer til den audiofile

Lydkvaliteten er suveræn, og der er et stærkt udvalg af funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Technics er et brand, vi normalt forbinder med lydudstyr i den tunge ende af skalaen, så det var med en vis ærefrygt, vi satte AZ70 i ørerne.

Ophavet lader sig ikke skjule. Det er et sæt stilfulde øretelefoner i klassisk Technics-design med stål og sort plast som de bærende materialer.

Sidder trygt

I størrelse og form er de ret ideelle. De er nemme at håndtere og sidder, i hvert fald i vores ører, så sikkert og behageligt, som in ear-hovedtelefoner kan.

Der er mulighed for touchbetjening på ydersiden af ørestykkerne. Det er dog knap så intuitivt udført, som vi har oplevet det hos andre. Der hører også en velfungerende app til headsettet. Her kan du foretage diverse indstillinger, få opdateringer osv.

Stort lydbillede

Du kan justere graden af støjreduktion. Det er ikke den bedste noise cancelling, vi har prøvet, men den er heller ikke dårlig. Baggrundsstøj, især motorlyde og lignende, fjernes effektivt. Hear through-tilstanden imponerer imidlertid.

Lyd fra omverdenen står flot og naturligt, som havde du slet ikke noget i ørerne. Mikrofonerne gengiver desuden din stemme klart og nærværende.

Lyden leveres med stort overskud. Vi er i den absolutte superliga her. Der er en detaljerigdom, tyngde og præcision, som gør, at du kan give dig hen og nyde musikken. AZ70 dykker desuden dybere ned, end vi har oplevet i andre headsets af typen.

Dog mister man lidt af sub-bassen, når støjreduktion slås fra. Batterilevetid er lige godkendt, så Technics’ headset kommer i mål som et af de absolut bedste.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job