Test: Technics EAH-AZ70W: De appellerer til den audiofile

Lydkvaliteten er suveræn, og der er et stærkt udvalg af funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Technics er et brand, vi normalt forbinder med lydudstyr i den tunge ende af skalaen, så det var med en vis ærefrygt, vi satte AZ70 i ørerne.

Ophavet lader sig ikke skjule. Det er et sæt stilfulde øretelefoner i klassisk Technics-design med stål og sort plast som de bærende materialer.

Sidder trygt

I størrelse og form er de ret ideelle. De er nemme at håndtere og sidder, i hvert fald i vores ører, så sikkert og behageligt, som in ear-hovedtelefoner kan.

Der er mulighed for touchbetjening på ydersiden af ørestykkerne. Det er dog knap så intuitivt udført, som vi har oplevet det hos andre. Der hører også en velfungerende app til headsettet. Her kan du foretage diverse indstillinger, få opdateringer osv.

Stort lydbillede

Du kan justere graden af støjreduktion. Det er ikke den bedste noise cancelling, vi har prøvet, men den er heller ikke dårlig. Baggrundsstøj, især motorlyde og lignende, fjernes effektivt. Hear through-tilstanden imponerer imidlertid.

Lyd fra omverdenen står flot og naturligt, som havde du slet ikke noget i ørerne. Mikrofonerne gengiver desuden din stemme klart og nærværende.

Lyden leveres med stort overskud. Vi er i den absolutte superliga her. Der er en detaljerigdom, tyngde og præcision, som gør, at du kan give dig hen og nyde musikken. AZ70 dykker desuden dybere ned, end vi har oplevet i andre headsets af typen.

Dog mister man lidt af sub-bassen, når støjreduktion slås fra. Batterilevetid er lige godkendt, så Technics’ headset kommer i mål som et af de absolut bedste.

Læses lige nu

    Csis Security Group A/S

    Junior Software Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job