Test: Bang & Olufsen Beoplay EX: Flot lyd – men ret dyre

Et alsidigt headset, der tjener de fleste formål, men det er dyrt og halter lidt på støjreduktionen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Når B&O markedsfører Beoplay EX som ”96 års know how kogt ned til et sæt trådløse høretelefoner”, får man visse forventninger – måske urimelig høje forventninger, men heldigvis kan mindre end det være ganske rigeligt til en fin oplevelse.

Sættet er skabt efter AirPods-skabelonen med en mikrofon-stang stikkende ud af øret. Det er ikke helt efter vores smag, og desværre har man undladt at efterligne Apples ellers udmærkede måde at integrere touchbetjening i mikrofonstangen.

Den sidder ved øret. Til gengæld er vi vilde med Gold Tone-farven, der i sin cocktail af creme og gyldne nuancer oser af lækker 70’er-stil. Ørestykke og æske er skabt i plast og aluminium og giver et stærkt kvalitetsindtryk.

Raffineret lyd

Avancerede indstillinger sker via B&O-appen. Her kan indstilles støjreduktion og transparens. Desværre er førstnævnte ikke helt på niveau med testens øvrige deltagere. For at opleve en effekt overhovedet, er det afgørende, at du anvender endestykker, der lukker helt til.

Vi havde bedst resultatet med det særlige comply-skum, som former sig efter øret. Så oplever man en blid og behagelig støjdæmpning. Der er adgang til detaljeret lydkontrol via enten presets eller B&Os særlige lydcirkel, hvor du trækker en prik mod den lydkarakteristik, du ønsker at betone.

Ingen kalibrering

Der er ikke mulighed for at kalibrere Beoplay EX til dine ører, som man kan hos flere af de andre i testen. Lyden er dog heldigvis fremragende direkte ud æsken med flot vidde og rumfornemmelse samt en varm og rar bund.

Til opkald klarer sættet sig også fremragende. Alligevel føler vi, at det er en smule svært at forsvare den heftige pris.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S