OnePlus letter den svære rejse for trofast community-medlem

OnePlus har et trofast community. De følger brandet tæt og er med til at udbrede Never Settle-budskabet. Omvendt træder OnePlus til, når et medlem har brug for det. Som den første modtog et af de mest trofaste medlemmer den nye OnePlus 10T-mobil, som har lettet hans flytning fra Holland til Norge.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

OnePlus har fra starten været bygget op omkring et stærkt community, der er med til at præge, hvordan mobilerne bliver. Ofte er deres entusiasme og input bestemmende for den retning der tages, og de prioriteringer, der gøres, når er ny OnePlus-mobil udvikles.

OnePlus gengælder trofastheden, ikke blot i form af gode rabatter og tilbud i medlemsklubben Red Cable Club, men også ved at træde til, når et community-medlem har brug for det.

Således blev det et af OnePlus' mest hardcore community-medlemmer, der som den første fik fingre i et eksemplar af den spritnye OnePlus 10T 5G, som vil kunne købes hos de danske forhandlere fra den 25. august.

Gjorde svær flytning lettere

Den udvalgte blev Jeroen van der Zee fra Holland, der sammen med sin familie er flyttet til Grimstad Norge i forbindelse med et jobskifte.

Den nye OnePlus 10T 5G hjælper ham med at holde forbindelsen til venner og familie hjemme i Holland, holder sønnen Fin underholdt, mens flyttekasserne bliver pakket ud og hjælper samtidig med til at skabe stærke bånd i det nye hjemland, Norge.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet