Samarbejde mellem Lenovo og AMD skaber nye arbejdsstationer med power

To nye mobile arbejdsstationer fra Lenovo er et direkte resultat af samarbejdet med cpu-kometen AMD, og producenten lover masser af kræfter til de krævende medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er AMD-processorer, som skaber musklerne i to nye arbejdsstationer fra Lenovo. ThinkPad P15v og ThinkPad P14s retter sig mod de medarbejdere i virksomheder, som stiller særlige krav til datakraft, for eksempel ingeniører.

En af de udfordringer Lenovo mener at have set i markedet er, at der er et stort spring mellem, hvad du får for pengene for eksempelvis entry-level-pc’er og high-end-arbejdsstationer. Det hul mener Lenovo, at ThinkPad 15v kan lukke. Den kommer blandt andet med den stærke AMD Ryzen Pro 6000 H-series-processor, der har integrerede sikkerhedsfunktioner, professionel grafik fra Nvidia og en 15,6” UHD-skærm.

Den mest mobile arbejdsstation

Desuden lancerer Lenovo, hvad producenten kalder den hidtil mest mobile arbejdsstation. ThinkPad 14s er udstyret med den nyeste AMD Ryzen Pro 6000 U-serie-processor – med nyeste generation Radeon Pro integreret grafik.

Med de nye AMD-baserede arbejdsstationer har Lenovo nu en serie af arbejdsstationer, der går lige fra de mindste til dem, der giver en fornuftig pris/ydelse, og helt op til high-end-ydende arbejdsstationer til skrivebordet.

For at sikre, at de nye maskiner kan klare krævede arbejdsopgaver, har Lenovo fået ISV-certificeret dem.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job