Samarbejde mellem Lenovo og AMD skaber nye arbejdsstationer med power

To nye mobile arbejdsstationer fra Lenovo er et direkte resultat af samarbejdet med cpu-kometen AMD, og producenten lover masser af kræfter til de krævende medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er AMD-processorer, som skaber musklerne i to nye arbejdsstationer fra Lenovo. ThinkPad P15v og ThinkPad P14s retter sig mod de medarbejdere i virksomheder, som stiller særlige krav til datakraft, for eksempel ingeniører.

En af de udfordringer Lenovo mener at have set i markedet er, at der er et stort spring mellem, hvad du får for pengene for eksempelvis entry-level-pc’er og high-end-arbejdsstationer. Det hul mener Lenovo, at ThinkPad 15v kan lukke. Den kommer blandt andet med den stærke AMD Ryzen Pro 6000 H-series-processor, der har integrerede sikkerhedsfunktioner, professionel grafik fra Nvidia og en 15,6” UHD-skærm.

Den mest mobile arbejdsstation

Desuden lancerer Lenovo, hvad producenten kalder den hidtil mest mobile arbejdsstation. ThinkPad 14s er udstyret med den nyeste AMD Ryzen Pro 6000 U-serie-processor – med nyeste generation Radeon Pro integreret grafik.

Med de nye AMD-baserede arbejdsstationer har Lenovo nu en serie af arbejdsstationer, der går lige fra de mindste til dem, der giver en fornuftig pris/ydelse, og helt op til high-end-ydende arbejdsstationer til skrivebordet.

For at sikre, at de nye maskiner kan klare krævede arbejdsopgaver, har Lenovo fået ISV-certificeret dem.

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision