Samarbejde mellem Lenovo og AMD skaber nye arbejdsstationer med power

To nye mobile arbejdsstationer fra Lenovo er et direkte resultat af samarbejdet med cpu-kometen AMD, og producenten lover masser af kræfter til de krævende medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er AMD-processorer, som skaber musklerne i to nye arbejdsstationer fra Lenovo. ThinkPad P15v og ThinkPad P14s retter sig mod de medarbejdere i virksomheder, som stiller særlige krav til datakraft, for eksempel ingeniører.

En af de udfordringer Lenovo mener at have set i markedet er, at der er et stort spring mellem, hvad du får for pengene for eksempelvis entry-level-pc’er og high-end-arbejdsstationer. Det hul mener Lenovo, at ThinkPad 15v kan lukke. Den kommer blandt andet med den stærke AMD Ryzen Pro 6000 H-series-processor, der har integrerede sikkerhedsfunktioner, professionel grafik fra Nvidia og en 15,6” UHD-skærm.

Den mest mobile arbejdsstation

Desuden lancerer Lenovo, hvad producenten kalder den hidtil mest mobile arbejdsstation. ThinkPad 14s er udstyret med den nyeste AMD Ryzen Pro 6000 U-serie-processor – med nyeste generation Radeon Pro integreret grafik.

Med de nye AMD-baserede arbejdsstationer har Lenovo nu en serie af arbejdsstationer, der går lige fra de mindste til dem, der giver en fornuftig pris/ydelse, og helt op til high-end-ydende arbejdsstationer til skrivebordet.

For at sikre, at de nye maskiner kan klare krævede arbejdsopgaver, har Lenovo fået ISV-certificeret dem.

Annonce

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S