Stemmestyrede højttalere [STORTEST]: Stemmestyring her, der og alle vegne

Stemmestyring kan gøre dagligdagen nemmere, så det er værd at overveje, om din næste højttaler skal have en digital assistent indbygget. Her tester vi 12 stemmestyrede højttalere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan virke fjollet at tale højlydt ud i rummet, når ingen levende mennesker er til stede, men når du har overvundet den indledende akavethed, vil du finde en rigdom af muligheder, hvis du lukker en stemmestyret assistent ind i hjemmet.

Styr dine intelligent pærer, termostater, rengøringsmaskiner og andre smarte enheder. Betjen musik, radio og hjemmebio, sæt en timer, når du koger æg, få svar på alverdens spørgsmål, lad assistenten fortælle dig en dårlig joke, få den til at brøle – eller noget andet, som er nyttigt eller bare sjovt.

https://www.altomdata.dk/guide-kom-godt-i-gang-med-stemmestyring/

Stemmestyring har markante fordele i visse situationer. Står du med en baby i den ene arm og rører havregrød med den anden, vil du føle dig velsignet over at kunne tænde for radioen, få dagens kalenderaftaler læst op eller tage tid på din kaffe blot ved at give din højttaler simple stemmekommandoer.

Altid til tjeneste

Stemmeassistenter er tilgængelige i enhver nymodens smartphone, men ønsker du for alvor at anvende stemmestyring i hjemmet, er den optimale løsning en smart højttaler med assistent indbygget. Så slipper du for at tage din mobil op af lommen, hver gang du vil foretage en stemmekommando.

Der findes et væld af modeller, fra små og billige, som først og fremmest har til formål at give adgang til assistenten, op til ”rigtige” kvalitetshøjttalere og soundbars med flot lyd til musik og film.

Vælg din assistent

Ønsker man at tage assistenter med på tur, findes også bærbare modeller med indbygget batteri. Her er kigger vi på et udvalg af modeller i forskellige kategorier. Et vigtigt valg, du må træffe, før du investerer i en stemmestyret højttaler er, hvilken assistent den skal understøtte.

I Danmark har vi lige nu officielt adgang til to assistenter, der fungerer på tværs af forskellige højttalere og smart-enheder: Google Assistant og Amazon Alexa. Kun én af dem taler dog dansk. Det er Google Assistant. Alexa må du tale engelsk til.

Google Assistant er derfor umiddelbart det mest oplagte valg, men beslutningen bør også afhænge af, hvilke enheder du vil styre.
Hvis din bolig eksempelvis er fuld af smart pærer, der kun understøtter Alexa, kan der være god grund til at vælge højttalere, der understøtter denne assistent.

Heldigvis understøtter mange højttalere og smart-enheder begge assistenter.
Apple har også en velfungerende assistent i form af Siri. Den taler dansk, men der findes endnu ingen dansktalende højttaler med Siri indbygget.

Den engelske version af HomePod sælges dog fra en del danske webshops, så vi har valgt at tage den med i denne test af stemmestyrede højttalere.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/google-nest-mini-google-assistant-test-den-billigste-vej-til-stemmestyring/

https://www.altomdata.dk/apple-homepod-mini-test-apples-assistent/

https://www.altomdata.dk/amazon-echo-test-alexa-paa-hjemmebane/

https://www.altomdata.dk/nest-audio-google-assistant-test-enormt-meget-for-pengene/

https://www.altomdata.dk/test-af-sonos-one/

https://www.altomdata.dk/denon-home-150-test-kvalitetshoejttaler-uden-mikrofon/

https://www.altomdata.dk/audio-pro-g10-test-den-lille-svensker-leverer-laekker-lyd/

https://www.altomdata.dk/polk-assist-test-simpel-assistent-med-hi-fi-ambitioner/

https://www.altomdata.dk/test-af-harman-kardon-citation-500/

https://www.altomdata.dk/test-af-sonos-arc/

https://www.altomdata.dk/test-af-bo-beoplay-a1-gen-2/

https://www.altomdata.dk/jbl-link-portable-google-assistant-test-tag-assistenten-med-i-tasken/

 

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job