Stemmestyrede højttalere [STORTEST]: Stemmestyring her, der og alle vegne

Stemmestyring kan gøre dagligdagen nemmere, så det er værd at overveje, om din næste højttaler skal have en digital assistent indbygget. Her tester vi 12 stemmestyrede højttalere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan virke fjollet at tale højlydt ud i rummet, når ingen levende mennesker er til stede, men når du har overvundet den indledende akavethed, vil du finde en rigdom af muligheder, hvis du lukker en stemmestyret assistent ind i hjemmet.

Styr dine intelligent pærer, termostater, rengøringsmaskiner og andre smarte enheder. Betjen musik, radio og hjemmebio, sæt en timer, når du koger æg, få svar på alverdens spørgsmål, lad assistenten fortælle dig en dårlig joke, få den til at brøle – eller noget andet, som er nyttigt eller bare sjovt.

https://www.altomdata.dk/guide-kom-godt-i-gang-med-stemmestyring/

Stemmestyring har markante fordele i visse situationer. Står du med en baby i den ene arm og rører havregrød med den anden, vil du føle dig velsignet over at kunne tænde for radioen, få dagens kalenderaftaler læst op eller tage tid på din kaffe blot ved at give din højttaler simple stemmekommandoer.

Altid til tjeneste

Stemmeassistenter er tilgængelige i enhver nymodens smartphone, men ønsker du for alvor at anvende stemmestyring i hjemmet, er den optimale løsning en smart højttaler med assistent indbygget. Så slipper du for at tage din mobil op af lommen, hver gang du vil foretage en stemmekommando.

Der findes et væld af modeller, fra små og billige, som først og fremmest har til formål at give adgang til assistenten, op til ”rigtige” kvalitetshøjttalere og soundbars med flot lyd til musik og film.

Vælg din assistent

Ønsker man at tage assistenter med på tur, findes også bærbare modeller med indbygget batteri. Her er kigger vi på et udvalg af modeller i forskellige kategorier. Et vigtigt valg, du må træffe, før du investerer i en stemmestyret højttaler er, hvilken assistent den skal understøtte.

I Danmark har vi lige nu officielt adgang til to assistenter, der fungerer på tværs af forskellige højttalere og smart-enheder: Google Assistant og Amazon Alexa. Kun én af dem taler dog dansk. Det er Google Assistant. Alexa må du tale engelsk til.

Google Assistant er derfor umiddelbart det mest oplagte valg, men beslutningen bør også afhænge af, hvilke enheder du vil styre.
Hvis din bolig eksempelvis er fuld af smart pærer, der kun understøtter Alexa, kan der være god grund til at vælge højttalere, der understøtter denne assistent.

Heldigvis understøtter mange højttalere og smart-enheder begge assistenter.
Apple har også en velfungerende assistent i form af Siri. Den taler dansk, men der findes endnu ingen dansktalende højttaler med Siri indbygget.

Den engelske version af HomePod sælges dog fra en del danske webshops, så vi har valgt at tage den med i denne test af stemmestyrede højttalere.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/google-nest-mini-google-assistant-test-den-billigste-vej-til-stemmestyring/

https://www.altomdata.dk/apple-homepod-mini-test-apples-assistent/

https://www.altomdata.dk/amazon-echo-test-alexa-paa-hjemmebane/

https://www.altomdata.dk/nest-audio-google-assistant-test-enormt-meget-for-pengene/

https://www.altomdata.dk/test-af-sonos-one/

https://www.altomdata.dk/denon-home-150-test-kvalitetshoejttaler-uden-mikrofon/

https://www.altomdata.dk/audio-pro-g10-test-den-lille-svensker-leverer-laekker-lyd/

https://www.altomdata.dk/polk-assist-test-simpel-assistent-med-hi-fi-ambitioner/

https://www.altomdata.dk/test-af-harman-kardon-citation-500/

https://www.altomdata.dk/test-af-sonos-arc/

https://www.altomdata.dk/test-af-bo-beoplay-a1-gen-2/

https://www.altomdata.dk/jbl-link-portable-google-assistant-test-tag-assistenten-med-i-tasken/

 

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job