Stemmestyrede højttalere [STORTEST]: Stemmestyring her, der og alle vegne

Stemmestyring kan gøre dagligdagen nemmere, så det er værd at overveje, om din næste højttaler skal have en digital assistent indbygget. Her tester vi 12 stemmestyrede højttalere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan virke fjollet at tale højlydt ud i rummet, når ingen levende mennesker er til stede, men når du har overvundet den indledende akavethed, vil du finde en rigdom af muligheder, hvis du lukker en stemmestyret assistent ind i hjemmet.

Styr dine intelligent pærer, termostater, rengøringsmaskiner og andre smarte enheder. Betjen musik, radio og hjemmebio, sæt en timer, når du koger æg, få svar på alverdens spørgsmål, lad assistenten fortælle dig en dårlig joke, få den til at brøle – eller noget andet, som er nyttigt eller bare sjovt.

https://www.altomdata.dk/guide-kom-godt-i-gang-med-stemmestyring/

Stemmestyring har markante fordele i visse situationer. Står du med en baby i den ene arm og rører havregrød med den anden, vil du føle dig velsignet over at kunne tænde for radioen, få dagens kalenderaftaler læst op eller tage tid på din kaffe blot ved at give din højttaler simple stemmekommandoer.

Altid til tjeneste

Stemmeassistenter er tilgængelige i enhver nymodens smartphone, men ønsker du for alvor at anvende stemmestyring i hjemmet, er den optimale løsning en smart højttaler med assistent indbygget. Så slipper du for at tage din mobil op af lommen, hver gang du vil foretage en stemmekommando.

Der findes et væld af modeller, fra små og billige, som først og fremmest har til formål at give adgang til assistenten, op til ”rigtige” kvalitetshøjttalere og soundbars med flot lyd til musik og film.

Vælg din assistent

Ønsker man at tage assistenter med på tur, findes også bærbare modeller med indbygget batteri. Her er kigger vi på et udvalg af modeller i forskellige kategorier. Et vigtigt valg, du må træffe, før du investerer i en stemmestyret højttaler er, hvilken assistent den skal understøtte.

I Danmark har vi lige nu officielt adgang til to assistenter, der fungerer på tværs af forskellige højttalere og smart-enheder: Google Assistant og Amazon Alexa. Kun én af dem taler dog dansk. Det er Google Assistant. Alexa må du tale engelsk til.

Google Assistant er derfor umiddelbart det mest oplagte valg, men beslutningen bør også afhænge af, hvilke enheder du vil styre.
Hvis din bolig eksempelvis er fuld af smart pærer, der kun understøtter Alexa, kan der være god grund til at vælge højttalere, der understøtter denne assistent.

Heldigvis understøtter mange højttalere og smart-enheder begge assistenter.
Apple har også en velfungerende assistent i form af Siri. Den taler dansk, men der findes endnu ingen dansktalende højttaler med Siri indbygget.

Den engelske version af HomePod sælges dog fra en del danske webshops, så vi har valgt at tage den med i denne test af stemmestyrede højttalere.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/google-nest-mini-google-assistant-test-den-billigste-vej-til-stemmestyring/

https://www.altomdata.dk/apple-homepod-mini-test-apples-assistent/

https://www.altomdata.dk/amazon-echo-test-alexa-paa-hjemmebane/

https://www.altomdata.dk/nest-audio-google-assistant-test-enormt-meget-for-pengene/

https://www.altomdata.dk/test-af-sonos-one/

https://www.altomdata.dk/denon-home-150-test-kvalitetshoejttaler-uden-mikrofon/

https://www.altomdata.dk/audio-pro-g10-test-den-lille-svensker-leverer-laekker-lyd/

https://www.altomdata.dk/polk-assist-test-simpel-assistent-med-hi-fi-ambitioner/

https://www.altomdata.dk/test-af-harman-kardon-citation-500/

https://www.altomdata.dk/test-af-sonos-arc/

https://www.altomdata.dk/test-af-bo-beoplay-a1-gen-2/

https://www.altomdata.dk/jbl-link-portable-google-assistant-test-tag-assistenten-med-i-tasken/

 

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job