Sennheiser lancerer headset kun til TV

Sennheiser RS 120-W er et trådløst headset udelukkende til underholdning foran flimmerkassen med stærk trådløs forbindelse, krystalklar lyd og høj komfort.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke altid hensigtsmæssigt at tv'et brager lyd ud i hele hjemmet. Måske er ungerne lagt i seng, måske ønsker din bedre halvdel at se noget på en anden skærm. Så er et headset den rette løsning.

Sennheiser RS 120-W er skabt med netop dette formål for øje. Det er konstrueret med en komfort, der gør det behageligt at bære gennem en længere filmaraton og har Bluetooth Low Energy forbindelse med op til 60 meters rækkevidde og LC3 audio codec, som sikrer stabil trådløs forbindelse med perfekt synkronisering mellem lyd og billede.

Der tre forskellige lydindstillinger at vælge imellem, musik, neutral og tale, der tuner lyden til det indhold du hører i headsettet.

Lydstyrken kan reguleres uafhængigt af tv'et med en kontrolknap på den ene ørekop.

Kobl flere headset sammen

Batterilevetiden er op til 20 timer ​ 60 meters og RS 120-W kommer med en ladestation, der også fungerer som sender.

En ny Broadcast Mode gør det muligt at parre senderen med flere headsets, så lyden kan nydes af flere personer på samme tid. Hver bruger har mulighed for at indstille lydstyrken (op til 100 dB), uden at det forstyrrer omgivelserne.

​Sennheiser RS 120-W koster 129,90 euro, hvilket svarer til 966 danske kroner. De vil dog først være tilgængelige på det danske i starten af 2023.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics