Sennheiser lancerer headset kun til TV

Sennheiser RS 120-W er et trådløst headset udelukkende til underholdning foran flimmerkassen med stærk trådløs forbindelse, krystalklar lyd og høj komfort.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke altid hensigtsmæssigt at tv'et brager lyd ud i hele hjemmet. Måske er ungerne lagt i seng, måske ønsker din bedre halvdel at se noget på en anden skærm. Så er et headset den rette løsning.

Sennheiser RS 120-W er skabt med netop dette formål for øje. Det er konstrueret med en komfort, der gør det behageligt at bære gennem en længere filmaraton og har Bluetooth Low Energy forbindelse med op til 60 meters rækkevidde og LC3 audio codec, som sikrer stabil trådløs forbindelse med perfekt synkronisering mellem lyd og billede.

Der tre forskellige lydindstillinger at vælge imellem, musik, neutral og tale, der tuner lyden til det indhold du hører i headsettet.

Lydstyrken kan reguleres uafhængigt af tv'et med en kontrolknap på den ene ørekop.

Kobl flere headset sammen

Batterilevetiden er op til 20 timer ​ 60 meters og RS 120-W kommer med en ladestation, der også fungerer som sender.

En ny Broadcast Mode gør det muligt at parre senderen med flere headsets, så lyden kan nydes af flere personer på samme tid. Hver bruger har mulighed for at indstille lydstyrken (op til 100 dB), uden at det forstyrrer omgivelserne.

​Sennheiser RS 120-W koster 129,90 euro, hvilket svarer til 966 danske kroner. De vil dog først være tilgængelige på det danske i starten af 2023.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos