Sennheiser lancerer headset kun til TV

Sennheiser RS 120-W er et trådløst headset udelukkende til underholdning foran flimmerkassen med stærk trådløs forbindelse, krystalklar lyd og høj komfort.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke altid hensigtsmæssigt at tv'et brager lyd ud i hele hjemmet. Måske er ungerne lagt i seng, måske ønsker din bedre halvdel at se noget på en anden skærm. Så er et headset den rette løsning.

Sennheiser RS 120-W er skabt med netop dette formål for øje. Det er konstrueret med en komfort, der gør det behageligt at bære gennem en længere filmaraton og har Bluetooth Low Energy forbindelse med op til 60 meters rækkevidde og LC3 audio codec, som sikrer stabil trådløs forbindelse med perfekt synkronisering mellem lyd og billede.

Der tre forskellige lydindstillinger at vælge imellem, musik, neutral og tale, der tuner lyden til det indhold du hører i headsettet.

Lydstyrken kan reguleres uafhængigt af tv'et med en kontrolknap på den ene ørekop.

Kobl flere headset sammen

Batterilevetiden er op til 20 timer ​ 60 meters og RS 120-W kommer med en ladestation, der også fungerer som sender.

En ny Broadcast Mode gør det muligt at parre senderen med flere headsets, så lyden kan nydes af flere personer på samme tid. Hver bruger har mulighed for at indstille lydstyrken (op til 100 dB), uden at det forstyrrer omgivelserne.

​Sennheiser RS 120-W koster 129,90 euro, hvilket svarer til 966 danske kroner. De vil dog først være tilgængelige på det danske i starten af 2023.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S