Sennheiser lancerer headset kun til TV

Sennheiser RS 120-W er et trådløst headset udelukkende til underholdning foran flimmerkassen med stærk trådløs forbindelse, krystalklar lyd og høj komfort.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke altid hensigtsmæssigt at tv'et brager lyd ud i hele hjemmet. Måske er ungerne lagt i seng, måske ønsker din bedre halvdel at se noget på en anden skærm. Så er et headset den rette løsning.

Sennheiser RS 120-W er skabt med netop dette formål for øje. Det er konstrueret med en komfort, der gør det behageligt at bære gennem en længere filmaraton og har Bluetooth Low Energy forbindelse med op til 60 meters rækkevidde og LC3 audio codec, som sikrer stabil trådløs forbindelse med perfekt synkronisering mellem lyd og billede.

Der tre forskellige lydindstillinger at vælge imellem, musik, neutral og tale, der tuner lyden til det indhold du hører i headsettet.

Lydstyrken kan reguleres uafhængigt af tv'et med en kontrolknap på den ene ørekop.

Kobl flere headset sammen

Batterilevetiden er op til 20 timer ​ 60 meters og RS 120-W kommer med en ladestation, der også fungerer som sender.

En ny Broadcast Mode gør det muligt at parre senderen med flere headsets, så lyden kan nydes af flere personer på samme tid. Hver bruger har mulighed for at indstille lydstyrken (op til 100 dB), uden at det forstyrrer omgivelserne.

​Sennheiser RS 120-W koster 129,90 euro, hvilket svarer til 966 danske kroner. De vil dog først være tilgængelige på det danske i starten af 2023.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S