Test: G.Skill Trident Z5 RGB: Nemt at anbefale

Ram-klodsen ser knaldgodt ud og er hurtig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

G.Skill tager sjældent fejl, når det gælder høj ydelse og hukommelse. Firmaet leverer altid hurtige sæt, der scorer højt hos gamere, entusiaster og os.

Dets DDR5-udvalg er ingen undtagelse, og dette Trident Z5 DDR5-6000 med dets fine latenstal på 36-36-36 rammer virkelig i plet med høj frekvens og stramme latenstal. Man kan få sættet i både sort og sølvfarvet.

Det futuristiske udseende og rgb-implementering ser fantastisk ud med den smukke dæmpede lysbjælke foroven. Nogle stærke LED-lys kan somme tider være lidt i overkanten, men det er ikke tilfældet her.

Stærk pris

Prisen på dette sæt er faldet meget siden introduktionen. Faktisk koster det ikke ret meget mere end et hæderligt 5200 MHz-sæt, og med den ekstra hastighed og bedre latenstal er det nemt at anbefale.

Man får fremragende ydelse, udseende og – overraskende – nu også rimelig valuta for pengene. Man kan sågar nemt få fat i det. Livet er godt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job