Test: G.Skill Trident Z5 RGB: Nemt at anbefale

Ram-klodsen ser knaldgodt ud og er hurtig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

G.Skill tager sjældent fejl, når det gælder høj ydelse og hukommelse. Firmaet leverer altid hurtige sæt, der scorer højt hos gamere, entusiaster og os.

Dets DDR5-udvalg er ingen undtagelse, og dette Trident Z5 DDR5-6000 med dets fine latenstal på 36-36-36 rammer virkelig i plet med høj frekvens og stramme latenstal. Man kan få sættet i både sort og sølvfarvet.

Det futuristiske udseende og rgb-implementering ser fantastisk ud med den smukke dæmpede lysbjælke foroven. Nogle stærke LED-lys kan somme tider være lidt i overkanten, men det er ikke tilfældet her.

Stærk pris

Prisen på dette sæt er faldet meget siden introduktionen. Faktisk koster det ikke ret meget mere end et hæderligt 5200 MHz-sæt, og med den ekstra hastighed og bedre latenstal er det nemt at anbefale.

Man får fremragende ydelse, udseende og – overraskende – nu også rimelig valuta for pengene. Man kan sågar nemt få fat i det. Livet er godt.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job