Ny pakkeløsning til mødelokalet skal gøre det nemt at afholde onlinemøder

En videobar fra Jabra og en styreenhed fra Lenovo. De to leverandører er gået sammen om en komplet løsning, som skal gøre det gnidningsfrit at afholde videomøder i mødelokaler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Teknikken går formentlig ikke i vejen, hvis du vælger denne nye sampak-løsning til onlinemøder i mødelokaler. Her samarbejder to erfarne leverandører. Jabra skyder sin videobar PanaCast 50 (med 4K og 180 graders panorama) ind, og Lenovo kommer med styreenheden, som består af 10,1"-displayet ThinkSmart Core samt af ThinkSmart Controller. Det hele er integreret i Microsoft Teams-miljøet.

Det er ikke første gang, Jabra etablerer denne form for samarbejde. Det danske selskab har også lavet fælles løsninger med en anden stor it-leverandør, HP, hvor Jabra PanaCast kombineres med HP Elite Slice G2 i en samlet pakke.

Væk med de tekniske udfordringer

Ideen med den slags pakker er blandt andet at komme ud over den hurdle, som har plaget mange mødelokaler: at få teknikken til at virke hver gang. Jabra/Lenovo-samarbejdet skulle sikre et gnidningsfrit og nemt anvendeligt plug and play-system til mødelokalet, som tilmed er optimeret til brug med Microsoft Teams Rooms (medfølgende interface) og skræddersyet til den hybride arbejdsplads. Dermed er der håb om, at deltagerne i mødet med det samme kan koncentrere sig de emner, der skal debatteres.

Den samlede løsning. Den samlede løsning består af en mini-pc fra Lenovo, som nemt kan gemmes af vejen, et display fra Lenovo samt en videobar fra Jabra. Microsoft Teams er integreret i pakken.

Lenovos ThinkSmart-løsning giver brugerne mulighed for at indlede og styre møder samt dele indhold og samarbejde med kolleger, som befinder sig på andre steder eller måske derhjemme. På den måde er produkterne også – ifølge de to leverandører – et svar på det voksende behov for hybride arbejdspladser.

Automatisk tænd og sluk

ThinkSmart Core er drevet af en 11. generations Intel Core vPro-processor. Designet betegnes af Lenovo som underspillet og diskret, så enheden kan indgå diskret i mødelokalets opsætning.

Der er tilslutninger i ThinkSmart Core til at understøtte forskelligt udstyr, herunder højttalere og skærme. Der er desuden integrerede infrarøde sensorer, som registrerer, når deltagere kommer ind i rummet, og enheden kan dermed tænde og slukke automatisk for systemet.

Integreret med Teams

"Skiftet til hybridarbejde har utvivlsomt ført til større efterspørgsel efter videoaktiverede konferencelokaler. Derfor arbejder vi sammen med virksomheder som Jabra og Lenovo om at udvikle specialbyggede Microsoft Teams Rooms,” sagde Albert Kooiman, som er senior director for Microsoft Teams Devices Partner Engineering and Certification og tilføjer:

"Ved at bringe Jabra og Lenovos hardware sammen med Microsoft Teams-software får brugerne mulighed for at opleve vigtige Teams-funktioner såsom Front Row og Intelligent Camera, begge (til glæde) for alle i mødelokalet og andre steder."

Pakkeløsningen fra Jabra og Lenovo ventes på markedet 15. september.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S