Ny pakkeløsning til mødelokalet skal gøre det nemt at afholde onlinemøder

En videobar fra Jabra og en styreenhed fra Lenovo. De to leverandører er gået sammen om en komplet løsning, som skal gøre det gnidningsfrit at afholde videomøder i mødelokaler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Teknikken går formentlig ikke i vejen, hvis du vælger denne nye sampak-løsning til onlinemøder i mødelokaler. Her samarbejder to erfarne leverandører. Jabra skyder sin videobar PanaCast 50 (med 4K og 180 graders panorama) ind, og Lenovo kommer med styreenheden, som består af 10,1"-displayet ThinkSmart Core samt af ThinkSmart Controller. Det hele er integreret i Microsoft Teams-miljøet.

Det er ikke første gang, Jabra etablerer denne form for samarbejde. Det danske selskab har også lavet fælles løsninger med en anden stor it-leverandør, HP, hvor Jabra PanaCast kombineres med HP Elite Slice G2 i en samlet pakke.

Væk med de tekniske udfordringer

Ideen med den slags pakker er blandt andet at komme ud over den hurdle, som har plaget mange mødelokaler: at få teknikken til at virke hver gang. Jabra/Lenovo-samarbejdet skulle sikre et gnidningsfrit og nemt anvendeligt plug and play-system til mødelokalet, som tilmed er optimeret til brug med Microsoft Teams Rooms (medfølgende interface) og skræddersyet til den hybride arbejdsplads. Dermed er der håb om, at deltagerne i mødet med det samme kan koncentrere sig de emner, der skal debatteres.

Den samlede løsning. Den samlede løsning består af en mini-pc fra Lenovo, som nemt kan gemmes af vejen, et display fra Lenovo samt en videobar fra Jabra. Microsoft Teams er integreret i pakken.

Lenovos ThinkSmart-løsning giver brugerne mulighed for at indlede og styre møder samt dele indhold og samarbejde med kolleger, som befinder sig på andre steder eller måske derhjemme. På den måde er produkterne også – ifølge de to leverandører – et svar på det voksende behov for hybride arbejdspladser.

Automatisk tænd og sluk

ThinkSmart Core er drevet af en 11. generations Intel Core vPro-processor. Designet betegnes af Lenovo som underspillet og diskret, så enheden kan indgå diskret i mødelokalets opsætning.

Der er tilslutninger i ThinkSmart Core til at understøtte forskelligt udstyr, herunder højttalere og skærme. Der er desuden integrerede infrarøde sensorer, som registrerer, når deltagere kommer ind i rummet, og enheden kan dermed tænde og slukke automatisk for systemet.

Integreret med Teams

"Skiftet til hybridarbejde har utvivlsomt ført til større efterspørgsel efter videoaktiverede konferencelokaler. Derfor arbejder vi sammen med virksomheder som Jabra og Lenovo om at udvikle specialbyggede Microsoft Teams Rooms,” sagde Albert Kooiman, som er senior director for Microsoft Teams Devices Partner Engineering and Certification og tilføjer:

"Ved at bringe Jabra og Lenovos hardware sammen med Microsoft Teams-software får brugerne mulighed for at opleve vigtige Teams-funktioner såsom Front Row og Intelligent Camera, begge (til glæde) for alle i mødelokalet og andre steder."

Pakkeløsningen fra Jabra og Lenovo ventes på markedet 15. september.

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    AI Product Owner

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S