Nu rammer flere kriser skyen: Cloud-priserne på himmelflugt

Stigende priser på el og arbejdskraft plus mangel på chips sender priserne på cloud-løsninger i vejret. Lige nu stigninger på 25-50 procent ikke usædvanlige. Der er dog håb forude.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der bliver raslet med prissablen hos mange cloud-udbydere, ikke mindst hos giganter som Google og Amazon. Voldsomme prisstigningerne kommer efter mange års konstante prisfald i skyen, så for mange kunder er den nye udvikling noget af en chokkur.

Ifølge to cloud-specialister fra selskabet Veeam trækker flere faktorer priserne i samme uheldige retning. Et er strømprisen, som er eksploderet, men der er også andre grunde til den nye udvikling: mangel på chips og stigende udgifter til arbejdskraft.

AOD PRO har talt med Dave Russell, vice president for enterprisestrategi, og Rick Vanover, senior director for produktstrategi.

”En af de signifikante faktorer i forbindelse med prisstigningerne på cloud-løsninger er manglen på halvledere. Det gælder på tværs af alle sektorer og er ikke begrænset til it. Vi ser det både i bilindustrien og hos dem, der producerer hårde hvidevarer,” pointerer Dave Russell over for AOD PRO.

25-50 procent op

Han bekræfter også overfor AOD PRO, at prisstigninger på mellem 25 og 50 procent fra visse cloud-udbydere slet ikke er overdrevet.

”Absolut ikke. Vi ser at både priser til infrastruktur og arbejdskraft stiger, og det smitter af på priserne hos cloud-udbyderne,” siger Dave Russell.

Han fremhæver også, at vi gennem længere tid har set cloud service-udbydere der opererer med meget lave marginaler og måske endda med små tab på deres priser. Alt sammen i forsøget på at tiltrække nye kunder.

”Det gælder ikke mindst de sidste to et halvt år med pandemien, hvor vi har set en signifikant accept og brug af cloud-løsninger,” mener Dave Russell.

Holder fast i cloud-løsninger

Men selvom vi kan se frem til markante stigninger på løsninger til skyen, så maner Dave Russell og Rick Vanover til besindighed. De mener stadig, at skyen er et godt og prisfornuftigt alternativ til lokale installationer. Samtidig vurderer de, at der kan være modeller, cloud-udbyderne kan benytte, som vil forhindre de helt store prisstigninger.

”Priserne vil stige både i skyen og on-prem. Så chipmanglen vil næppe få virksomheder til at skifte tilbage til lokale installationer,” fremhæver Dave Russell.

Samtidig siger han dog også, at virksomhederne nok skal til at indse, at der ikke bliver den store prisforskel på driften af lokale løsninger og dem, der findes i skyen.

”Samtidig er der mange, for eksempel i forsyningskæden, der vil være kede af at gå tilbage (til lokale løsninger, red.). Vi hører fra nogle af vores service-udbydere i Canada, at de ikke kan udvide, hvis løsningerne ligger on-prem, så de vil holde fast i skyen,” pointerer Dave Russell.

Det kan modvirke prisstigninger

AOD PRO spurgte Dave Russell, hvad små og mellemstore danske virksomheder, der i høj grad er afhængige af cloud-tjenester skal gøre her og nu.

Han mener at de på kort sigt har ganske få muligheder. For priserne vil stige både i skyen og on-prem. Men samtidig vejrer han morgenluft.

”Priserne på lokale løsninger vil antageligvis stige mere end dem i skyen, hvilket vil være med til at fastholde virksomheder i skyen. Men her hos Veeam har vi lige talt med en infrastrukturpartner, og han mener ikke, at priserne på lagerkapacitet og computerkraft bliver en udfordring, siger Dave Russell og fortsætter:

”Vores partner vurderer, at cloud-udbyderne kan ændre prisstrukturen, så for eksempel API-kald bliver billigere, og derved kan de samlede cloud-infrastrukturudgifter normaliseres. Men det vil naturligvis være forskelligt fra cloududbyder til cloududbyder.”

Så på trods af prisstigninger forventer Veeam ikke, at adoptionen af skyen vil stoppe op.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect