De bedste smartphones [STORTEST]: Så seje er de nyeste topmobiler

Er du villig til at betale de ofte uhyrlige priser, er der meget at komme efter i det øverste segment af mobilmarkedet for tiden. Forskellen på modellerne er dog stor, så det er med at vælge den, der matcher dine behov.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lad os bare slå det fast med det samme. Smartphones, som dem vi tester her, er for meget af det gode, hvis du blot er ude efter en anstændig hverdagsmobil.

Så kan du spare adskillige tusind kroner ved at kigge på de ofte glimrende mobiler i mellemklassen. For superbrugeren med særlige behov kan de testede topmobiler dog være det helt rette valg.

Teknologi i topklasse

Vi er for længst nået over tærsklen, hvor ydelse og skærmkvalitet er ”god nok”. De nyeste topmobiler rykker på finmarginaler af allerede forrygende teknologi.

https://www.altomdata.dk/5-ting-du-boer-overveje-naar-du-koeber-mobiltelefon/

For almindelige brugere er betydningen begrænset, men er du gamer eller krævende fotograf, er forbedringerne til at tage og føle på. Og det er da også netop den type bruger, de nyeste topmobiler appellerer til.

Skærmene byder på høje opdateringshastigheder og smart teknologi, der tilpasser såvel hastighed som lysstyrke og farvegengivelser, mens kameraerne har ekstreme egenskaber som 4K slow motion-video, højkvalitets raw-foto og intelligent persontracking, der gør, at de store kræfter kommer fuldt til sin ret.

Det samme gør de, når der skal games i højeste gear, og spillene måske endda skal live-transmitteres fra mobilen. Kan dine behov forsvare den store investering, er der således rigtig meget at komme efter i de nye topmobiler.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/oneplus-10-pro-test-fototeknik-af-fineste-klasse/

https://www.altomdata.dk/sony-xperia-1-iv-test-mediemobil-til-den-kreative/

https://www.altomdata.dk/xiaomi-12-pro-test-fine-fotos-og-hurtig-opladning/

https://www.altomdata.dk/samsung-galaxy-s22-ultra-test-en-mobil-uden-lige/

https://www.altomdata.dk/apple-iphone-pro-max-test-et-aeble-af-dimensioner/

 

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job