De bedste smartphones [STORTEST]: Så seje er de nyeste topmobiler

Er du villig til at betale de ofte uhyrlige priser, er der meget at komme efter i det øverste segment af mobilmarkedet for tiden. Forskellen på modellerne er dog stor, så det er med at vælge den, der matcher dine behov.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lad os bare slå det fast med det samme. Smartphones, som dem vi tester her, er for meget af det gode, hvis du blot er ude efter en anstændig hverdagsmobil.

Så kan du spare adskillige tusind kroner ved at kigge på de ofte glimrende mobiler i mellemklassen. For superbrugeren med særlige behov kan de testede topmobiler dog være det helt rette valg.

Teknologi i topklasse

Vi er for længst nået over tærsklen, hvor ydelse og skærmkvalitet er ”god nok”. De nyeste topmobiler rykker på finmarginaler af allerede forrygende teknologi.

https://www.altomdata.dk/5-ting-du-boer-overveje-naar-du-koeber-mobiltelefon/

For almindelige brugere er betydningen begrænset, men er du gamer eller krævende fotograf, er forbedringerne til at tage og føle på. Og det er da også netop den type bruger, de nyeste topmobiler appellerer til.

Skærmene byder på høje opdateringshastigheder og smart teknologi, der tilpasser såvel hastighed som lysstyrke og farvegengivelser, mens kameraerne har ekstreme egenskaber som 4K slow motion-video, højkvalitets raw-foto og intelligent persontracking, der gør, at de store kræfter kommer fuldt til sin ret.

Det samme gør de, når der skal games i højeste gear, og spillene måske endda skal live-transmitteres fra mobilen. Kan dine behov forsvare den store investering, er der således rigtig meget at komme efter i de nye topmobiler.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/oneplus-10-pro-test-fototeknik-af-fineste-klasse/

https://www.altomdata.dk/sony-xperia-1-iv-test-mediemobil-til-den-kreative/

https://www.altomdata.dk/xiaomi-12-pro-test-fine-fotos-og-hurtig-opladning/

https://www.altomdata.dk/samsung-galaxy-s22-ultra-test-en-mobil-uden-lige/

https://www.altomdata.dk/apple-iphone-pro-max-test-et-aeble-af-dimensioner/

 

Læses lige nu

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos