De bedste smartphones [STORTEST]: Så seje er de nyeste topmobiler

Er du villig til at betale de ofte uhyrlige priser, er der meget at komme efter i det øverste segment af mobilmarkedet for tiden. Forskellen på modellerne er dog stor, så det er med at vælge den, der matcher dine behov.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lad os bare slå det fast med det samme. Smartphones, som dem vi tester her, er for meget af det gode, hvis du blot er ude efter en anstændig hverdagsmobil.

Så kan du spare adskillige tusind kroner ved at kigge på de ofte glimrende mobiler i mellemklassen. For superbrugeren med særlige behov kan de testede topmobiler dog være det helt rette valg.

Teknologi i topklasse

Vi er for længst nået over tærsklen, hvor ydelse og skærmkvalitet er ”god nok”. De nyeste topmobiler rykker på finmarginaler af allerede forrygende teknologi.

https://www.altomdata.dk/5-ting-du-boer-overveje-naar-du-koeber-mobiltelefon/

For almindelige brugere er betydningen begrænset, men er du gamer eller krævende fotograf, er forbedringerne til at tage og føle på. Og det er da også netop den type bruger, de nyeste topmobiler appellerer til.

Skærmene byder på høje opdateringshastigheder og smart teknologi, der tilpasser såvel hastighed som lysstyrke og farvegengivelser, mens kameraerne har ekstreme egenskaber som 4K slow motion-video, højkvalitets raw-foto og intelligent persontracking, der gør, at de store kræfter kommer fuldt til sin ret.

Det samme gør de, når der skal games i højeste gear, og spillene måske endda skal live-transmitteres fra mobilen. Kan dine behov forsvare den store investering, er der således rigtig meget at komme efter i de nye topmobiler.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/oneplus-10-pro-test-fototeknik-af-fineste-klasse/

https://www.altomdata.dk/sony-xperia-1-iv-test-mediemobil-til-den-kreative/

https://www.altomdata.dk/xiaomi-12-pro-test-fine-fotos-og-hurtig-opladning/

https://www.altomdata.dk/samsung-galaxy-s22-ultra-test-en-mobil-uden-lige/

https://www.altomdata.dk/apple-iphone-pro-max-test-et-aeble-af-dimensioner/

 

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvaret

    Leder AI Lab til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S