De bedste smartphones [STORTEST]: Så seje er de nyeste topmobiler

Er du villig til at betale de ofte uhyrlige priser, er der meget at komme efter i det øverste segment af mobilmarkedet for tiden. Forskellen på modellerne er dog stor, så det er med at vælge den, der matcher dine behov.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lad os bare slå det fast med det samme. Smartphones, som dem vi tester her, er for meget af det gode, hvis du blot er ude efter en anstændig hverdagsmobil.

Så kan du spare adskillige tusind kroner ved at kigge på de ofte glimrende mobiler i mellemklassen. For superbrugeren med særlige behov kan de testede topmobiler dog være det helt rette valg.

Teknologi i topklasse

Vi er for længst nået over tærsklen, hvor ydelse og skærmkvalitet er ”god nok”. De nyeste topmobiler rykker på finmarginaler af allerede forrygende teknologi.

https://www.altomdata.dk/5-ting-du-boer-overveje-naar-du-koeber-mobiltelefon/

For almindelige brugere er betydningen begrænset, men er du gamer eller krævende fotograf, er forbedringerne til at tage og føle på. Og det er da også netop den type bruger, de nyeste topmobiler appellerer til.

Skærmene byder på høje opdateringshastigheder og smart teknologi, der tilpasser såvel hastighed som lysstyrke og farvegengivelser, mens kameraerne har ekstreme egenskaber som 4K slow motion-video, højkvalitets raw-foto og intelligent persontracking, der gør, at de store kræfter kommer fuldt til sin ret.

Det samme gør de, når der skal games i højeste gear, og spillene måske endda skal live-transmitteres fra mobilen. Kan dine behov forsvare den store investering, er der således rigtig meget at komme efter i de nye topmobiler.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/oneplus-10-pro-test-fototeknik-af-fineste-klasse/

https://www.altomdata.dk/sony-xperia-1-iv-test-mediemobil-til-den-kreative/

https://www.altomdata.dk/xiaomi-12-pro-test-fine-fotos-og-hurtig-opladning/

https://www.altomdata.dk/samsung-galaxy-s22-ultra-test-en-mobil-uden-lige/

https://www.altomdata.dk/apple-iphone-pro-max-test-et-aeble-af-dimensioner/

 

Læses lige nu

    Akademikernes A-kasse

    Data Scientist til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job