Stor reduktion i naturgasforbrug baner vej for grønnere varmekilder

Nye tal fra Evida viser, at fjernvarmesektoren har reduceret naturgasforbruget med over en fjerdedel i forhold til samme periode sidste år. Det er et tegn på, at en kollektiv varmeforsyning forankret i ambitiøse selskaber hurtigere kan agere og omstille, siger direktør i brancheorganisationen Dansk Fjernvarme.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I første halvår af 2022 har fjernvarmesektoren reduceret gasforbruget med 28 procent sammenlignet med samme periode i 2021.

Det præsenterer naturgasdistributøren Evida i en pressemeddelelse, over gasforbruget i første halvår af 2022. Tallene viser, at det er fjernvarmeselskaberne, der går forrest i udfasningen af naturgas i Danmark.

En klar grund er, at det er nemmere for et fjernvarmeselskab at tage beslutning om at omstille fra naturgas til andre vedvarende energikilder, fordi fjernvarmeselskaber netop har ambitionerne, mulighederne og metoderne til at udfase naturgas i produktionen. En egenskab der viser, den store fordel fjernvarmen har i den grønne omstilling.

"Tallene viser, at der er sket en betydelig reduktion af naturgasforbruget i fjernvarmen. Og langt de fleste steder bliver naturgassen erstattet med grønne energikilder som bæredygtig biomasse, store varmepumper, overskudsvarme eller solvarme, siger Kim Mortensen, direktør i Dansk Fjernvarme, brancheorganisation for fjernvarmeselskaber, kraftvarmeværker og affaldsenergiselskaber.

Fjernvarmen er allerede baseret på 72 procent vedvarende energi, mens der i 2021 var 12 procent naturgas i fjernvarmeproduktionen i Danmark. Sektorens mål er at være 100 procent CO2-neutral i 2030. Det mål er de høje naturgaspriser og behovet for hurtigere grøn omstilling med til at speede op i 2022.

Mere fjernvarme i Danmark giver en grønnere opvarmning

Det er gennem en kollektiv varmeforsyning, at man kan hente store reduktioner på brugen af fossil brændsel. Derfor arbejder fjernvarmeselskaber og kommuner netop nu med at kortlægge fjernvarmeudrulningen i Danmark og konverteringen af de 400.000 naturgasopvarmede husstande. En udrulning, der kunne gå meget hurtigere, hvis der var politisk vilje, mener Kim Mortensen, direktør i Dansk Fjernvarme.

"Det er gennem den kollektive varmeforsyning, hvor den helt store omstilling væk fra naturgas kan hentes hurtigt. Jeg håber, at det her kan være en øjenåbner for, hvor stort et våben fjernvarme er mod udfasningen af russisk naturgas," siger Kim Mortensen og slutter.

"Nu står mange fjernvarmeselskaber med en kæmpe efterspørgsel på deres stabile og grønne fjernvarme, men de har ingen garanti for deres store investeringer i udrulning af fjernvarmenettet med en tom fjernvarmepulje og uden sikkerhed for tilslutningerne i sidste ende. Hvis der var politisk vilje til at sikre fjernvarmeselskabernes investering i fjernvarmeudrulningen, ville det gå rigtig stærkt, og vi ville se endnu vildere tal, end dem Evida har præsenteret i dag.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,