Epson klar med seks projektorer der kan erstatte dit tv

Epson har introduceret seks nye hjemmebiografprojektorer i forskellige prisklasser, rettet mod filmentusiaster, sportsfans og gamere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er projektorer til ethvert budget i Epsons nye serie, fra basisprojektorer med WXGA-teknologi og et smart nyt design, økonomiske 4K PRO-UHD-projektorer med indbygget Android TVTM til den nyeste Epson EpiqVision Ultra-projektor med 4K-PRO UHD og en laserlyskilde.

EpiqVision Ultra EH-LS800B og EH-LS800W er Epsons første modeller med super ultrakort projicering, som tilbyder endnu tættere placering på væggen end tidligere modeller. Projektorerne tilbydes i både sort og hvid og udnytter Epsons teknologi fra laserlyskilder til at give en solid blanding af høj lysstyrke, flot billedkvalitet og alsidighed.

Takket være deres placering tæt på væggen og 4K PRO-UHD 2-opløsning, der giver et tydeligt og skarpt billede, er disse nemme at anvende og opsætte og kan være en erstatning for det traditionelle TV. De passer ind i selv de mindste lokaler og leverer fleksible billedstørrelser fra 80" til 150" startende fra kun 2,3 cm 3fra væggen. De er ideelle til TV-udsendelser, film og sport og er også udstyret med en ny dedikeret gamingport, der tilbyder en input lag-frekvens på under 20 ms.

Projektorernes indbyggede Android TV leverer streaming, casting og smart kontrol, og med lyd fra Yamaha-højttalere får man en komplet oplevelse, uden behov for yderligere enheder.

Basismodel med 4K

Andre nyheder er EH-TW6150og EH-TW6250, som er 4K PRO-UHD-basisprojektorer. Med et slankt, nyt buet design til en overkommelig pris kan brugerne nyde de nyeste film, sportsbegivenheder og spiludgivelser overalt i hjemmet med en fleksibel placering via den lodrette objektivjustering. Disse projektorer er ideelle til filmfans og gamere, der efterspørger en opløsning på op til 4K PRO-UHD-billedkvalitet.

Begge modeller har en input lag-frekvens på under 20 ms, som giver en hurtig og responsiv spiloplevelse. EH-TW6250 er også udstyret med indbygget Android TV.

Endelig er der i den nye serie to multifunktionelle basisprojektorer, som danner en ny "cross over"-serie, som er ideel til hjemmearbejde.

CO-FH02 og CO-W01 har begge et kompakt design, der gør dem nemmere at transportere mellem lokaler, og er ideelle til uddannelses-, hjemme- og kontormiljøer.

De har begge et enkelt, rent nyt design, der gør det muligt at passe dem ind i alle omgivelser uden at gå på kompromis med den store medrivende skærmstørrelse. CO-W01 leveres med WXGA-opløsning. CO-FH02 er Full HD og leveres også med indbygget Android TV, så du kan streame de nyeste film, TV-udsendelser og indhold direkte til din projektor.

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

Region Sjælland

Red Barnet

IT Support Engineer

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S