Nu udgives den første miljøvenlige vinylplade, skabt af bioplastik

Michael Stipe er den første kunstner, der udgiver en vinylplade skabt af organisk bioplastik, som forurener langt mindre end den PVC, der ellers anvendes.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

At kalde den en vinylplade er faktisk helt forkert. Hele pointen er nemlig, at den nye plade ikke er skabt af poly-vinyl-chlorid, som traditionelt er det materiale man presser plader i. Det er, ifølge Greempeace, blandt de mest miljøskadelig materialer overhovedet. PVC-produktionen udleder giftige gasser og klorin-baserede kemikalier, som hober sig op i vandet, i luften og i fødekæder, fortæller miljøorganisationen.

Så undskyld, herfra bruger vi betegnelsen grammofonplade.

En mere bæredygtig musikindustri

Vinylpladens store comeback de senere år har, grundet mediets forurenende produktion, bidraget til stigende klimabelastning og samtidig startet en desperat jagt på PVC hos pladeselskaberne. En jagt der har gjort, at man tyer til tvivlsomme leverandører for at skaffe sig materialet. Ifølge forfatteren Kyle Devine, som har skrevet bogen "Decomposed" om musikindustriens miljøpåvirkning, stammer 90 procent af alle amerikansk producerede vinyler siden 2015 fra en thailandsk fabrik, der hælder det stærkt forurenende affaldsmateriale direkte ud i Bangkok-floden.

Den britiske organisation Evolution Music, som kæmper for en mere bæredygtig musikindustri, satte sig for at udvikle en grammofonplade uden de skadelige materialer. Efter næsten fem års udviklingsarbejde har det resulteret i en plade af bioplastik, hovedsageligt bestående af sukker og stivelsesmiddel.

Den første kunstner, der får lov at udgive en plade i det nye materiale er Michael Stipe, sanger i et af 80'erne og 90'ernes helt store rockbands, REM. Stipe har selv beskæftiget sig aktivt med klimaproblematikken og ser udgivelsen af nummeret "Future If Future" som en unik mulighed for at skubbe mod en positiv udvikling i musikindustrien.

“I’m thrilled to be working with EarthPercent and Evolution Music on this release, imagining positive innovation through action,” siger Stipe i en bekendtgørelse. “Simply showing that this type of solution-based project is possible opens pathways to a brighter future.”

Det er lydtroldmanden, Brian Eno, der har produceret nummeret. I næste måned udgiver Eno selv en soloplade med titlen FOREVERANDEVERNOMORE, som har fokus på klimakrisen.

Her en bid af Michael Stipes nummer fra den nye bioplastik-plade, her:

https://www.youtube.com/watch?v=OtIVcjHvBPM&t=8s

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S