Nu kan alle dine ansigtstræk gengives i Virtual Reality

HTC Vive er klar med Focus 3 Facial Tracker, som gør det muligt at overføre ansigtstræk til virtuelle verdenen. Samtidig kommer en ny øjetracker.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den nye tracker forbindes til et Vive Focus 3 headset med USB-C og gør det muligt at fange udtryk i læber, kæbe, kinder, hage, tænder og tunge.

På den måde overføres livagtige ansigtsudtryk og mundbevægelser til virtuelle avatarer. Tracking sker via et kamera, som med 60 Hz tracking-sensor kan synkronisere læber og stemme med minimal forsinkelse.

Trackingen kan være anvendeligt i virtuelle møder, hvor det bliver lettere at aflæse intentioner og udvise følelser, med der er også åbnet op for at spiludviklere kan kaste sig over den, så mon ikke også vil vi se VR-spil med mulighed for at udfolde sine ansigtsmuskler med tiden.

Også en tracker til øjnene

Vive Focus 3 Facial Tracker kommer sammen med øjetrackeren Vive Focus 3 Eye Tracker, som med høj præcisions skal være i stand til at spore dine øjnes bevægelser, således at man se når der blinkes, hvilken retning øjnene kigger i og lignende.

Begge kan trackeren kan købes nu. Vive Focus 3 Facial Tracker koster 775 kroner ekskl moms, mens Vive Focus 3 Eye Tracker koster 1.999 kroner eksl moms.

Læses lige nu

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S