Nu kan alle dine ansigtstræk gengives i Virtual Reality

HTC Vive er klar med Focus 3 Facial Tracker, som gør det muligt at overføre ansigtstræk til virtuelle verdenen. Samtidig kommer en ny øjetracker.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den nye tracker forbindes til et Vive Focus 3 headset med USB-C og gør det muligt at fange udtryk i læber, kæbe, kinder, hage, tænder og tunge.

På den måde overføres livagtige ansigtsudtryk og mundbevægelser til virtuelle avatarer. Tracking sker via et kamera, som med 60 Hz tracking-sensor kan synkronisere læber og stemme med minimal forsinkelse.

Trackingen kan være anvendeligt i virtuelle møder, hvor det bliver lettere at aflæse intentioner og udvise følelser, med der er også åbnet op for at spiludviklere kan kaste sig over den, så mon ikke også vil vi se VR-spil med mulighed for at udfolde sine ansigtsmuskler med tiden.

Også en tracker til øjnene

Vive Focus 3 Facial Tracker kommer sammen med øjetrackeren Vive Focus 3 Eye Tracker, som med høj præcisions skal være i stand til at spore dine øjnes bevægelser, således at man se når der blinkes, hvilken retning øjnene kigger i og lignende.

Begge kan trackeren kan købes nu. Vive Focus 3 Facial Tracker koster 775 kroner ekskl moms, mens Vive Focus 3 Eye Tracker koster 1.999 kroner eksl moms.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect