Nu kan alle dine ansigtstræk gengives i Virtual Reality

HTC Vive er klar med Focus 3 Facial Tracker, som gør det muligt at overføre ansigtstræk til virtuelle verdenen. Samtidig kommer en ny øjetracker.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den nye tracker forbindes til et Vive Focus 3 headset med USB-C og gør det muligt at fange udtryk i læber, kæbe, kinder, hage, tænder og tunge.

På den måde overføres livagtige ansigtsudtryk og mundbevægelser til virtuelle avatarer. Tracking sker via et kamera, som med 60 Hz tracking-sensor kan synkronisere læber og stemme med minimal forsinkelse.

Trackingen kan være anvendeligt i virtuelle møder, hvor det bliver lettere at aflæse intentioner og udvise følelser, med der er også åbnet op for at spiludviklere kan kaste sig over den, så mon ikke også vil vi se VR-spil med mulighed for at udfolde sine ansigtsmuskler med tiden.

Også en tracker til øjnene

Vive Focus 3 Facial Tracker kommer sammen med øjetrackeren Vive Focus 3 Eye Tracker, som med høj præcisions skal være i stand til at spore dine øjnes bevægelser, således at man se når der blinkes, hvilken retning øjnene kigger i og lignende.

Begge kan trackeren kan købes nu. Vive Focus 3 Facial Tracker koster 775 kroner ekskl moms, mens Vive Focus 3 Eye Tracker koster 1.999 kroner eksl moms.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S