Dét koster Ikeas pladespiller - kommer til salg i næste måned

Pladespilleren, som er skabt i samarbejde med DJ-kollektivet Swedish House Mafia kan købes i Danmark fra d. 6. oktober og får en yderst overkommelig pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er lang tid siden at vi har været oppe at køre over en Ikea-kollektion (hvis det overhovedet er sket før). Men den nye OBEGRÄNSAD-kollektion kan faktisk godt få vores puls en anelse i vejret. Ikke nok med at den faktisk er ganske stilfuld med sit minimalistiske sorte look, den rummer også Ikeas allerførste pladespiller.

Nu er det ikke ligefrem fordi verden egentlig mangler flere billige pladespillere, men Ikeas model ser faktisk ikke helt tosset ud.

Basale egenskaber

Det er selvfølgelig en ret basal model, men papiret ser det ud til at der er prioriteret fornuftigt. OBEGRÄNSAD-pladespilleren har det der skal til for at slutte den til et anlæg (phono) eller direkte i en aktiv højttaler (minijack). Sidstnævnte vil gøre det muligt at koble den på en multirumshøjttaler som eksempelvis Ikeas egen Eneby-højttaler eller en Sonos Five, så kan sende lyden videre ud i alle Wi-Fi-forbundne højttalere.

Samtidig viser de frigivne billeder, at den kommer med en Audio-Technica pickup monteret. Et godt tegn, da Audio-Technica er mestre i at skabe gode pickupper i den billige ende af spektret. For det mest kan de også nemt opgraderes ved at sætte en dyrere nål på, hvis man vil forbedre lydkvaliteten.

Vi formoder at RIAA er indbygget, men håber, at det også være muligt at køre uden om den interne og tilslutte sin egen.

Obegränsad-serien kommer til salg d. 6. oktober med en dansk pris på blot 999 kroner.

Obegränsad-serien vil blive udvidet løbende kommer til at bestå af mere end 30 forskellige produkter, herunder også produkter til musikstudier.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS