Dét koster Ikeas pladespiller - kommer til salg i næste måned

Pladespilleren, som er skabt i samarbejde med DJ-kollektivet Swedish House Mafia kan købes i Danmark fra d. 6. oktober og får en yderst overkommelig pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er lang tid siden at vi har været oppe at køre over en Ikea-kollektion (hvis det overhovedet er sket før). Men den nye OBEGRÄNSAD-kollektion kan faktisk godt få vores puls en anelse i vejret. Ikke nok med at den faktisk er ganske stilfuld med sit minimalistiske sorte look, den rummer også Ikeas allerførste pladespiller.

Nu er det ikke ligefrem fordi verden egentlig mangler flere billige pladespillere, men Ikeas model ser faktisk ikke helt tosset ud.

Basale egenskaber

Det er selvfølgelig en ret basal model, men papiret ser det ud til at der er prioriteret fornuftigt. OBEGRÄNSAD-pladespilleren har det der skal til for at slutte den til et anlæg (phono) eller direkte i en aktiv højttaler (minijack). Sidstnævnte vil gøre det muligt at koble den på en multirumshøjttaler som eksempelvis Ikeas egen Eneby-højttaler eller en Sonos Five, så kan sende lyden videre ud i alle Wi-Fi-forbundne højttalere.

Samtidig viser de frigivne billeder, at den kommer med en Audio-Technica pickup monteret. Et godt tegn, da Audio-Technica er mestre i at skabe gode pickupper i den billige ende af spektret. For det mest kan de også nemt opgraderes ved at sætte en dyrere nål på, hvis man vil forbedre lydkvaliteten.

Vi formoder at RIAA er indbygget, men håber, at det også være muligt at køre uden om den interne og tilslutte sin egen.

Obegränsad-serien kommer til salg d. 6. oktober med en dansk pris på blot 999 kroner.

Obegränsad-serien vil blive udvidet løbende kommer til at bestå af mere end 30 forskellige produkter, herunder også produkter til musikstudier.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S