Dét koster Ikeas pladespiller - kommer til salg i næste måned

Pladespilleren, som er skabt i samarbejde med DJ-kollektivet Swedish House Mafia kan købes i Danmark fra d. 6. oktober og får en yderst overkommelig pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er lang tid siden at vi har været oppe at køre over en Ikea-kollektion (hvis det overhovedet er sket før). Men den nye OBEGRÄNSAD-kollektion kan faktisk godt få vores puls en anelse i vejret. Ikke nok med at den faktisk er ganske stilfuld med sit minimalistiske sorte look, den rummer også Ikeas allerførste pladespiller.

Nu er det ikke ligefrem fordi verden egentlig mangler flere billige pladespillere, men Ikeas model ser faktisk ikke helt tosset ud.

Basale egenskaber

Det er selvfølgelig en ret basal model, men papiret ser det ud til at der er prioriteret fornuftigt. OBEGRÄNSAD-pladespilleren har det der skal til for at slutte den til et anlæg (phono) eller direkte i en aktiv højttaler (minijack). Sidstnævnte vil gøre det muligt at koble den på en multirumshøjttaler som eksempelvis Ikeas egen Eneby-højttaler eller en Sonos Five, så kan sende lyden videre ud i alle Wi-Fi-forbundne højttalere.

Samtidig viser de frigivne billeder, at den kommer med en Audio-Technica pickup monteret. Et godt tegn, da Audio-Technica er mestre i at skabe gode pickupper i den billige ende af spektret. For det mest kan de også nemt opgraderes ved at sætte en dyrere nål på, hvis man vil forbedre lydkvaliteten.

Vi formoder at RIAA er indbygget, men håber, at det også være muligt at køre uden om den interne og tilslutte sin egen.

Obegränsad-serien kommer til salg d. 6. oktober med en dansk pris på blot 999 kroner.

Obegränsad-serien vil blive udvidet løbende kommer til at bestå af mere end 30 forskellige produkter, herunder også produkter til musikstudier.

Læses lige nu

    Scleroseforeningen

    Digital platform- og integrationsansvarlig

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead Data Platform Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job