Dankort-appen lægges i graven

Betalingsappen fra Nets har ikke kunne klare sig i konkurrencen fra Apple Pay, Google Pay og MobilePay. Nu lukker den ned.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den kom ellers godt fra start i 2017, da den blev lanceret, og virkede som en indlysende evolution af Dankortet i den trådløse tidsalder, men i praksis fungerede den ikke overbevisende.

Så selvom de store supermarkedskæder støttede godt op om Dankort-appen, fik den aldrig tag i brugerne, som i stedet har hurtige til at springe på nye løsninger som Apple Pay og Google Pay, da de dukkede frem lidt senere.

Apple Pay dominerer

Apple Pay er i dag det mest populære middel til mobilbetaling, efterfulgt af MobilePay og dernæst Google Pay.

Nets, som står bag Dankort-appen, tager derfor konsekvensen. Appen står til aflivning. 14. oktober 2022 bliver den sidste dag du kan bruge den. Det skriver Børsen.

Hos Nets har man fortsat en aktiv informationsside om Dankort-appen, men klikker man videre på linkene til Google Play og App Store, kan man se, at appen er taget ned. I Huawei AppGallery figurere den dog stadig. Dankort-appen var en af de første store finansielle apps, lanceret på Huaweis platform, og lukningen efterlader derfor et hul i funktionaliteten på mobiler, der anvender Huaweis eget HMS-system.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS