Dankort-appen lægges i graven

Betalingsappen fra Nets har ikke kunne klare sig i konkurrencen fra Apple Pay, Google Pay og MobilePay. Nu lukker den ned.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den kom ellers godt fra start i 2017, da den blev lanceret, og virkede som en indlysende evolution af Dankortet i den trådløse tidsalder, men i praksis fungerede den ikke overbevisende.

Så selvom de store supermarkedskæder støttede godt op om Dankort-appen, fik den aldrig tag i brugerne, som i stedet har hurtige til at springe på nye løsninger som Apple Pay og Google Pay, da de dukkede frem lidt senere.

Apple Pay dominerer

Apple Pay er i dag det mest populære middel til mobilbetaling, efterfulgt af MobilePay og dernæst Google Pay.

Nets, som står bag Dankort-appen, tager derfor konsekvensen. Appen står til aflivning. 14. oktober 2022 bliver den sidste dag du kan bruge den. Det skriver Børsen.

Hos Nets har man fortsat en aktiv informationsside om Dankort-appen, men klikker man videre på linkene til Google Play og App Store, kan man se, at appen er taget ned. I Huawei AppGallery figurere den dog stadig. Dankort-appen var en af de første store finansielle apps, lanceret på Huaweis platform, og lukningen efterlader derfor et hul i funktionaliteten på mobiler, der anvender Huaweis eget HMS-system.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS