Bæredygtige Fairphone-mobiler blåstemples til erhvervsbrug

Fairphone 4 har modtaget Android Enterprise Recommended-certificering. Dens reparationsvenlige design gør den relevant for virksomheder, som ønsker langtidsholdbare mobiler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Android Enterprise Recommended-programmets mål er at gøre det lettere for enterprise-virksomheder at vælge den rette mobilløsning og integrere den i deres drift med det nødvendige sikkerheds- og vedligeholdelsesniveau bygget ind i Android-systemet.

Det forpligter Fairphone 4 i at leve op til Google’s strenge enterprise-krav indenfor både software og hardware. AER betyder også, at kunder kan forvente at få rettidige sikkerhedsopdateringer samt klar information om større OS-opdateringer.

“Vi er stolte over at have modtaget AER-certificering for Fairphone 4. Som et lille smartphonemærke er det noget af en udfordring at opfylde Googles høje hardware- og softwarestandarder. Vores inklusion i programmet giver os mulighed for at udvide vores rækkevidde til virksomheden ved at demonstrere, at selvom vi er en lille virksomhed, kan vi tilbyde kunder den samme standard for support med hensyn til hyppighed og levetid for sikkerhedsopgraderinger, zero-touch-opdateringer og Mobile Device Management (MDM) som andre store smartphone-virksomheder rundt om i verden. Enterprise-området har været domineret af større mærker, og der har ikke været en bæredygtig telefon, der opfylder alle Googles høje standarder inden for AER-tilbuddet indtil nu. Og nu, hvor vi har overvundet disse udfordringer, vil vi opmuntre virksomheder til at inkludere mere bæredygtige smartphones i deres mobiltilbud,” siger Wayne Huang, VP for produkter hos Fairphone.

Længere garanti

Med Fairphone 4 hæver Fairphone barren for industrien med en femårs garanti uden ekstra omkostninger.

Fairphone 4 kan let og relativt billigt repareres af virksomheders it-afdelinger eller endda de ansatte selv, og Fairphone garanterer langsigtet tilgængelighed af reservedele kombineret med softwaresupport. For Fairphone 4 er softwaresupport garanteret indtil udgangen af 2026 og inkluderer opgraderinger til Android 12 og Android 13 (og sigter mod Android 14 og 15).

Med denne ambition sigter Fairphone efter at gentage, hvad det lykkedes at gøre med Fairphone 2: næsten syv års softwaresupport fra lanceringen af en Android-enhed. Tilmelding til AER-programmet går hånd i hånd med virksomhedens planer om udvidet softwaresupport til Fairphone 4.

Annonce

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S