Den digitale arbejdsplads lider under virksomhedslederes ubeslutsomhed

Virksomhedsledere kæmper for at skabe nye forretningsmuligheder i en digital virkelighed skabt af følgevirkningerne oven på corona. Det dokumenterer en ny rapport.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Pandemien, digitale og hybride arbejdspladser har skabt en kløft mellem den daglige drift på den ene side og evnen til at drive en forandring, der er meningsfuld og langsigtet, på den anden. Det er resultatet af en ny undersøgelse udført af Longitude og bestilt af Verizon Business. undersøgelsen er foretaget blandt 600 globale C-suite-leder.

Undersøgelsen har til formål at belyse, hvordan virksomheder har klaret sig igennem pandemiens påvirkninger og de forandringer, den har medført. Samt at afdække hvordan virksomhedsledere genopfinder deres forretning og muligheder for fremadrettet vækst.

Hurtige beslutninger

Undersøgelsen kommer med både gode og dårlige nyheder. Den gode nyhed er, at virksomhedsledere føler sig bedre rustet til at træffe hurtige beslutninger efter pandemien (71 procent), til at tænke strategisk om de langsigtede mål (72 procent), til at adoptere nye teknologier (75 procent) og til at udvikle mere empatiske og tillidsfulde relationer med både kunder (71 procent) og medarbejdere (69 procent)

Den dårlige nyhed er, at mange virksomheder oplever en voksende kompleksitet i det hybride forretningsmiljø. To tredjedele af virksomhedslederne (66 procent) oplyser, at pandemien havde afsløret svagheder i deres strategi, mens 60 procent forklarer, at de kæmper for at agere resolut på nye markedsmuligheder.

Kløft mellem hensigt og eksekvering

Virksomhederne oplever også en voksende kløft mellem hensigt og eksekvering. For eksempel får kundeoplevelser i undersøgelsen den højeste strategiske prioritet (74 procent).

Men kun 38 procent siger, at de har fremskyndet brugen af dataanalyse for at forbedre kundeoplevelsen og endnu færre har anvendt automatisering for at forbedre betjeningen af kunderne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland