Den digitale arbejdsplads lider under virksomhedslederes ubeslutsomhed

Virksomhedsledere kæmper for at skabe nye forretningsmuligheder i en digital virkelighed skabt af følgevirkningerne oven på corona. Det dokumenterer en ny rapport.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Pandemien, digitale og hybride arbejdspladser har skabt en kløft mellem den daglige drift på den ene side og evnen til at drive en forandring, der er meningsfuld og langsigtet, på den anden. Det er resultatet af en ny undersøgelse udført af Longitude og bestilt af Verizon Business. undersøgelsen er foretaget blandt 600 globale C-suite-leder.

Undersøgelsen har til formål at belyse, hvordan virksomheder har klaret sig igennem pandemiens påvirkninger og de forandringer, den har medført. Samt at afdække hvordan virksomhedsledere genopfinder deres forretning og muligheder for fremadrettet vækst.

Hurtige beslutninger

Undersøgelsen kommer med både gode og dårlige nyheder. Den gode nyhed er, at virksomhedsledere føler sig bedre rustet til at træffe hurtige beslutninger efter pandemien (71 procent), til at tænke strategisk om de langsigtede mål (72 procent), til at adoptere nye teknologier (75 procent) og til at udvikle mere empatiske og tillidsfulde relationer med både kunder (71 procent) og medarbejdere (69 procent)

Den dårlige nyhed er, at mange virksomheder oplever en voksende kompleksitet i det hybride forretningsmiljø. To tredjedele af virksomhedslederne (66 procent) oplyser, at pandemien havde afsløret svagheder i deres strategi, mens 60 procent forklarer, at de kæmper for at agere resolut på nye markedsmuligheder.

Kløft mellem hensigt og eksekvering

Virksomhederne oplever også en voksende kløft mellem hensigt og eksekvering. For eksempel får kundeoplevelser i undersøgelsen den højeste strategiske prioritet (74 procent).

Men kun 38 procent siger, at de har fremskyndet brugen af dataanalyse for at forbedre kundeoplevelsen og endnu færre har anvendt automatisering for at forbedre betjeningen af kunderne.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job