Den digitale arbejdsplads lider under virksomhedslederes ubeslutsomhed

Virksomhedsledere kæmper for at skabe nye forretningsmuligheder i en digital virkelighed skabt af følgevirkningerne oven på corona. Det dokumenterer en ny rapport.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Pandemien, digitale og hybride arbejdspladser har skabt en kløft mellem den daglige drift på den ene side og evnen til at drive en forandring, der er meningsfuld og langsigtet, på den anden. Det er resultatet af en ny undersøgelse udført af Longitude og bestilt af Verizon Business. undersøgelsen er foretaget blandt 600 globale C-suite-leder.

Undersøgelsen har til formål at belyse, hvordan virksomheder har klaret sig igennem pandemiens påvirkninger og de forandringer, den har medført. Samt at afdække hvordan virksomhedsledere genopfinder deres forretning og muligheder for fremadrettet vækst.

Hurtige beslutninger

Undersøgelsen kommer med både gode og dårlige nyheder. Den gode nyhed er, at virksomhedsledere føler sig bedre rustet til at træffe hurtige beslutninger efter pandemien (71 procent), til at tænke strategisk om de langsigtede mål (72 procent), til at adoptere nye teknologier (75 procent) og til at udvikle mere empatiske og tillidsfulde relationer med både kunder (71 procent) og medarbejdere (69 procent)

Den dårlige nyhed er, at mange virksomheder oplever en voksende kompleksitet i det hybride forretningsmiljø. To tredjedele af virksomhedslederne (66 procent) oplyser, at pandemien havde afsløret svagheder i deres strategi, mens 60 procent forklarer, at de kæmper for at agere resolut på nye markedsmuligheder.

Kløft mellem hensigt og eksekvering

Virksomhederne oplever også en voksende kløft mellem hensigt og eksekvering. For eksempel får kundeoplevelser i undersøgelsen den højeste strategiske prioritet (74 procent).

Men kun 38 procent siger, at de har fremskyndet brugen af dataanalyse for at forbedre kundeoplevelsen og endnu færre har anvendt automatisering for at forbedre betjeningen af kunderne.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura