Test: Nokia G50: Har overskredet udløbsdatoen

Den halvgamle Nokia har ikke det, der skal til for at få en god oplevelse ud af den store skærm.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan synes lidt uretfærdigt at tage denne mobil med i testen. Den har efterhånden et år på bagen og afløses sikkert inden længe af en opgraderet model i samme prisleje.

Men aktuelt er G50 den mobil, Nokia har i kategorien. Og da den officielle pris fortsat ligger på 1999 kroner er den fuldgyldig kandidat til testen.

En langsom kæmpe

Mobilen er bygget i plast og har ingen IP-certificering. Den får dog et plus for fingeraftrykslæseren, der er integreret i powerknappen, hvilket i vores optik er den ideelle placering.

Med sin 6,82” skærm er det en stor krabat. Vægten er over to hundrede gram, og mobilen fylder godt i hånden og i lommen. Men en stor skærm er jo herlig, hvis du vil nyde film eller game.

Desværre spænder mobilens øvrige egenskaber ben for en god oplevelse her. Skærmopløsningen er lav. Det samme gælder lysstyrken. Billedet fremstår samtidig lidt mat og udvasket, mens lyden i de indbyggede højttalere ikke er prangende.

Halvkedeligt kamera

Med en Snapdragon 480-processor er der heller ikke overskud til meget andet end basale dagligdags mobilopgaver.

Du kommer ikke langt, hvis du vil spille eller redigere billeder. Både 5G og Wi-Fi 6 er der dog, så du kan gå på nettet med høj has-tighed, hvad enten det gælder dit hjemmenetværk eller mobilnettet.

Det store batteri holder mobilen kørende et par dage. Opladningen er dog lidt sløv. Der er et 48 MP hovedkamera, vidvinkel og makro, suppleret af funktioner som nat-tilstand, dobbelt-visning, Pro mode og slowmotion. Kvaliteten er anstændig, men vi er et stykke fra de bedste i testen.

Video optages ved højest Full HD/30 fps, hvilket dog også er tilstrækkeligt for de fleste. Frontkameraet halter lidt på farvegengivelse og kontrast.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job