Test: Nokia G50: Har overskredet udløbsdatoen

Den halvgamle Nokia har ikke det, der skal til for at få en god oplevelse ud af den store skærm.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan synes lidt uretfærdigt at tage denne mobil med i testen. Den har efterhånden et år på bagen og afløses sikkert inden længe af en opgraderet model i samme prisleje.

Men aktuelt er G50 den mobil, Nokia har i kategorien. Og da den officielle pris fortsat ligger på 1999 kroner er den fuldgyldig kandidat til testen.

En langsom kæmpe

Mobilen er bygget i plast og har ingen IP-certificering. Den får dog et plus for fingeraftrykslæseren, der er integreret i powerknappen, hvilket i vores optik er den ideelle placering.

Med sin 6,82” skærm er det en stor krabat. Vægten er over to hundrede gram, og mobilen fylder godt i hånden og i lommen. Men en stor skærm er jo herlig, hvis du vil nyde film eller game.

Desværre spænder mobilens øvrige egenskaber ben for en god oplevelse her. Skærmopløsningen er lav. Det samme gælder lysstyrken. Billedet fremstår samtidig lidt mat og udvasket, mens lyden i de indbyggede højttalere ikke er prangende.

Halvkedeligt kamera

Med en Snapdragon 480-processor er der heller ikke overskud til meget andet end basale dagligdags mobilopgaver.

Du kommer ikke langt, hvis du vil spille eller redigere billeder. Både 5G og Wi-Fi 6 er der dog, så du kan gå på nettet med høj has-tighed, hvad enten det gælder dit hjemmenetværk eller mobilnettet.

Det store batteri holder mobilen kørende et par dage. Opladningen er dog lidt sløv. Der er et 48 MP hovedkamera, vidvinkel og makro, suppleret af funktioner som nat-tilstand, dobbelt-visning, Pro mode og slowmotion. Kvaliteten er anstændig, men vi er et stykke fra de bedste i testen.

Video optages ved højest Full HD/30 fps, hvilket dog også er tilstrækkeligt for de fleste. Frontkameraet halter lidt på farvegengivelse og kontrast.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse