Billigere Chromecast med Google TV kan købes nu

Billedkvaliteten er begrænset til Full HD i den nye og billigere Chromecast med Google TV, ellers er der umiddelbart ingen forskel, sammenlignet med den dyrere 4K-model.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke alle der har et 4K-tv og endnu færre der anvender medier eller tjenester, der kan understøtte den høje opløsning.

Nu er der nemlig mulighed for at slippe billigere, hvis man ønsker en Chromecast med Google TV og kan klare sig med Full HD.

En ny version af den smarte tv-dongle er sat til salg på Googles hjemmeside. Den ligner 4K-versionen på en prik og tilbyder umiddelbart alle de sammen features, men billedkvaliteten er begrænset til Full HD.

Et komplet tv-univers

Chromecast med Google TV kobles i en HDMI-indgang på en skærm, så får man et komplet tv-univers, baseret på Google TV. Der medfølger en fjernbetjening, så man nemt kan navigere i indholdet, og der er mulighed for at streame indhold fra mobilen via Chromecast.

Prisen er 339 kroner. Det er næsten to hundrede kroner billigere end 4K-modellen, der står til 529 kroner.

Læs vores test af Chromecast med Google TV i 4K-versionen, der officielt blev lanceret i Danmark i sommers:

https://www.altomdata.dk/chromecast-med-google-tv-test-komplet-tv-univers-i-en-lille-dongle/

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S