Billigere Chromecast med Google TV kan købes nu

Billedkvaliteten er begrænset til Full HD i den nye og billigere Chromecast med Google TV, ellers er der umiddelbart ingen forskel, sammenlignet med den dyrere 4K-model.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke alle der har et 4K-tv og endnu færre der anvender medier eller tjenester, der kan understøtte den høje opløsning.

Nu er der nemlig mulighed for at slippe billigere, hvis man ønsker en Chromecast med Google TV og kan klare sig med Full HD.

En ny version af den smarte tv-dongle er sat til salg på Googles hjemmeside. Den ligner 4K-versionen på en prik og tilbyder umiddelbart alle de sammen features, men billedkvaliteten er begrænset til Full HD.

Et komplet tv-univers

Chromecast med Google TV kobles i en HDMI-indgang på en skærm, så får man et komplet tv-univers, baseret på Google TV. Der medfølger en fjernbetjening, så man nemt kan navigere i indholdet, og der er mulighed for at streame indhold fra mobilen via Chromecast.

Prisen er 339 kroner. Det er næsten to hundrede kroner billigere end 4K-modellen, der står til 529 kroner.

Læs vores test af Chromecast med Google TV i 4K-versionen, der officielt blev lanceret i Danmark i sommers:

https://www.altomdata.dk/chromecast-med-google-tv-test-komplet-tv-univers-i-en-lille-dongle/

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet