Billigere Chromecast med Google TV kan købes nu

Billedkvaliteten er begrænset til Full HD i den nye og billigere Chromecast med Google TV, ellers er der umiddelbart ingen forskel, sammenlignet med den dyrere 4K-model.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke alle der har et 4K-tv og endnu færre der anvender medier eller tjenester, der kan understøtte den høje opløsning.

Nu er der nemlig mulighed for at slippe billigere, hvis man ønsker en Chromecast med Google TV og kan klare sig med Full HD.

En ny version af den smarte tv-dongle er sat til salg på Googles hjemmeside. Den ligner 4K-versionen på en prik og tilbyder umiddelbart alle de sammen features, men billedkvaliteten er begrænset til Full HD.

Et komplet tv-univers

Chromecast med Google TV kobles i en HDMI-indgang på en skærm, så får man et komplet tv-univers, baseret på Google TV. Der medfølger en fjernbetjening, så man nemt kan navigere i indholdet, og der er mulighed for at streame indhold fra mobilen via Chromecast.

Prisen er 339 kroner. Det er næsten to hundrede kroner billigere end 4K-modellen, der står til 529 kroner.

Læs vores test af Chromecast med Google TV i 4K-versionen, der officielt blev lanceret i Danmark i sommers:

https://www.altomdata.dk/chromecast-med-google-tv-test-komplet-tv-univers-i-en-lille-dongle/

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger erfaren leder til at motivere og lede vores IT-supportere i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

    Københavnsområdet

    AK Techotel A/S

    Systemudvikler søges til innovativt firma

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Support Lead

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S