Tæt på Xiaomi 12S Ultra: Se vores billeder med Xiaomis første Leica-mobil

Vi har leget lidt med Xiaomi 12S Ultra - den første smartphone fra Xiaomi med Leica-kamera. Et heftigt kamera med stor 1.0" sensor og 120 x zoom. Se vores testbilleder her ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Huawei havde stor succes med deres Leica-samarbejde. Det resulterede i nogle af markedets, på det tidspunkt, absolut stærkeste mobilkameraer. Nu er stafetten givet videre til Xiaomi, som for nylig påbegyndte et større samarbejde med det ikoniske kamerabrand.

Kunstlæder og superkøling

Første resultat af samarbejdet er Xiaomi 12S Ultra, en mobil, der desværre ikke ser ud til at komme til salg i Danmark lige med det første. Vi fik dog mulighed for at prøve luksusmobilen, der er skabt i indbydende design med silikonelæder bagpå. Det giver en behagelig fornemmelse i hånden.

Som mange andre af tidens topmobiler kommer den med Snapdragon 8+ Gen 1 som processor. Dertil har den et særligt kølesystem, der sikrer, at mobilen aldrig bliver varmere end 37 grader.

Skærmen måler 6,73" og er af Amoled-typen med LTPO2-teknologi som selv justerer hastigheden op til 120 Hz for at matche indholdet. Opløsningen er  1440 x 3200 pixels og lysstyrken 1500 nits.

Som vi forventer af Xiaomi-mobiler er der knald på opladningen. Det 4860 mAh store batteri oplades ved 67W. Det er den første model, der er udstyret med to Xiaomi Surge-chips til optimering af batteriet.

Alsidig fotokanon

Hovedattraktionen er dog kameraet. Udover at byde på objektiver og farvekalibrering udviklet i samarbejde med Lecia, har det en stor 1,0" sensor. Der er tale om en stor Sony IMX989-sensor, som vi også har set i Sonys egen topmobil Xperia 1 Pro-I. Dertil kommer et vidvinkelkamera og ikke mindst et telekamera. Sidstnævnte byder på 5 x optisk zoom og helt op til 120 x zoom, når du lader den digitale teknologi hjælpe til. Vi testede de basale kamerafunktioner.

Først de tre hovedkameraer med standardindstillinger:

Dernæst testede vi hele zoomrækkevidden:

Til sidst et par billeder med de særlige Leica-farveprofiler, Natural Look og Vibrant Look. Forskellen er ikke kæmpestor, men man kan se. at der er en anelse mere knald på farverne i Vibrant Look, især når vi kigger på den blå farve i vinduerne.

Resultaterne er umiddelbart rigtig fornuftige. Det kunne være interessant at få mobilen i handlen herhjemme. Om det sker er endnu uvist. Hvad priserne i så fald vil blive, er derfor heller ikke helt til at sige, men at dømme ud fra de kinesiske priser, skal vi forvente en startpris på cirka 6.000 kroner, med cirka 9.999 kroner for den dyreste version.

Læses lige nu

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    NOVAX A/S

    QA Consultant

    Midtjylland

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job