Tæt på Xiaomi 12S Ultra: Se vores billeder med Xiaomis første Leica-mobil

Vi har leget lidt med Xiaomi 12S Ultra - den første smartphone fra Xiaomi med Leica-kamera. Et heftigt kamera med stor 1.0" sensor og 120 x zoom. Se vores testbilleder her ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Huawei havde stor succes med deres Leica-samarbejde. Det resulterede i nogle af markedets, på det tidspunkt, absolut stærkeste mobilkameraer. Nu er stafetten givet videre til Xiaomi, som for nylig påbegyndte et større samarbejde med det ikoniske kamerabrand.

Kunstlæder og superkøling

Første resultat af samarbejdet er Xiaomi 12S Ultra, en mobil, der desværre ikke ser ud til at komme til salg i Danmark lige med det første. Vi fik dog mulighed for at prøve luksusmobilen, der er skabt i indbydende design med silikonelæder bagpå. Det giver en behagelig fornemmelse i hånden.

Som mange andre af tidens topmobiler kommer den med Snapdragon 8+ Gen 1 som processor. Dertil har den et særligt kølesystem, der sikrer, at mobilen aldrig bliver varmere end 37 grader.

Skærmen måler 6,73" og er af Amoled-typen med LTPO2-teknologi som selv justerer hastigheden op til 120 Hz for at matche indholdet. Opløsningen er  1440 x 3200 pixels og lysstyrken 1500 nits.

Som vi forventer af Xiaomi-mobiler er der knald på opladningen. Det 4860 mAh store batteri oplades ved 67W. Det er den første model, der er udstyret med to Xiaomi Surge-chips til optimering af batteriet.

Alsidig fotokanon

Hovedattraktionen er dog kameraet. Udover at byde på objektiver og farvekalibrering udviklet i samarbejde med Lecia, har det en stor 1,0" sensor. Der er tale om en stor Sony IMX989-sensor, som vi også har set i Sonys egen topmobil Xperia 1 Pro-I. Dertil kommer et vidvinkelkamera og ikke mindst et telekamera. Sidstnævnte byder på 5 x optisk zoom og helt op til 120 x zoom, når du lader den digitale teknologi hjælpe til. Vi testede de basale kamerafunktioner.

Først de tre hovedkameraer med standardindstillinger:

Dernæst testede vi hele zoomrækkevidden:

Til sidst et par billeder med de særlige Leica-farveprofiler, Natural Look og Vibrant Look. Forskellen er ikke kæmpestor, men man kan se. at der er en anelse mere knald på farverne i Vibrant Look, især når vi kigger på den blå farve i vinduerne.

Resultaterne er umiddelbart rigtig fornuftige. Det kunne være interessant at få mobilen i handlen herhjemme. Om det sker er endnu uvist. Hvad priserne i så fald vil blive, er derfor heller ikke helt til at sige, men at dømme ud fra de kinesiske priser, skal vi forvente en startpris på cirka 6.000 kroner, med cirka 9.999 kroner for den dyreste version.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S