Om få timer smadrer et NASA-rumskib ind i en asteroide - se med live

Missionen skal afklare, om man ved at skubbe til en asteroide med stor kraft, kan afværge at den rammer Jorden og forårsager ødelæggelser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er sket før og det vil ske igen. En asteroide rammer Jorden. Over halvdelen af planetens daværende livsformer, herunder stort set alle dinosaurer, blev udryddet, da en stor asteroide ramte Jorden for cirka 65 millioner år siden. Mindre asteroider har forårsaget lokale ødelæggelser, også i nyere tid.

Men hvad kan vi gøre, når en asteroide har kurs mod Jorden? Vi har set opfindsomme løsninger i Hollywood-film. Virkelighedens (mulige) løsning er faktisk slet ikke så langt fra fiktionens.

NASA afprøver "Armageddon-modellen", som mange vil kunne huske fra Bruce Willis-filmen Armageddon fra 1998.

Metoden går, simpelt fortalt, ud på at smadrer en rumsonde ind i en asteroide. Håbet er, at asteroiden derved vil ændre sin bane, så den flyver forbi Jorden, i stedet for at ramme ind i den.

Bremser asteroiden en anelse

Den asteroide, Nasas rumsonde i nat vil ramme, har heldigvis ikke kurs mod jorden. Dimorphos, som den er døbt, befinder sig 11 millioner kilometer væk fra Jorden.

Dimorphos vurderes at være mellem 120 og 180 meter i diameter og er en lille måne til en anden, større asteroide ved navn Didymos. Sammenstødet forventes at forårsage en lille ændring i Dimorphos hastighed, således at den tid det tager at nå rundt om Didymos forlænges med et par minutter. Ved at måle på den effekt kan forskerne finde ud af, hvor meget det er lykkes at ændre asteroidens bane.

En asteroide af Dimorphos' størrelse vil kunne udslette en storby som København og skade omkringliggende områder, fortæller Line Drube. ph.d. og astrofysiker fra DTU Space til DR Nyheder.

Missionen koster cirka 330 millioner dollars.

Man kan se sammenstødet live i nat, via denne kanal:

https://www.youtube.com/watch?v=4RA8Tfa6Sck

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S