Test: Creative Live! Cam Sync V3: Praktisk webkamera

Creative Live! Cam Sync V3 leverer en bundsolid oplevelse til en stærk pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De fleste har under de seneste par års lettere omskiftelige arbejdsforhold indset nytten af et webkamera. Pludselig er møder over nettet blevet normalen, og derfor bliver det hurtigt en gene, hvis ikke videokvaliteten er bare nogenlunde anstændig.

Med Creative Live! Cam Sync V3 får du et kamera, der uden at koste kassen giver dig det, der skal til for at eksekvere videomøder uden slinger i valsen. Installationen er nem. Du skal blot slutte kameraet til computeren, så kan du anvende det i Teams, Zoom og diverse andre mødeplatforme. Der er også en simpel app til justering af billedgengivelse og andre småting. Typisk vil de automatiske indstillinger dog være at foretrække.

Kameraet filmer i QHD, hvilket sikrer, at billedet står relativ skarpt, selvom du zoomer. Op til 4x zoom er muligt. Gengivelsen er dog ikke af topkvalitet. Modlys og lignende håndterer kameraet ikke overbevisende.

Men det er i de fleste tilfælde godt nok, og der er tilmed indbyggede mikrofoner, så du slipper for at anskaffe det.

God hvad det skal

En klemme gør det nemt at hægte kameraet fast i toppen af en desktopskærm, og det kan drejes 360 graders, så du kan opnå den ideelle vinkel. Det kan også monteres på en tripod eller et kamerastativ.

Vil du sikre dit privatliv, er der en lille klap, som du kan placere foran linsen, når du ikke bruger kameraet. Ikke den mest raffinerede løsning, men det er da heller ikke Creative Live! Cam Sync V3s intention at være specielt raffineret.

Hensigten er i stedet at levere en bundsolid oplevelse til en stærk pris, og den opgave klarer det upåklageligt.

Samlet vurdering: 4/6 stjerner

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet