Test: Creative Live! Cam Sync V3: Praktisk webkamera

Creative Live! Cam Sync V3 leverer en bundsolid oplevelse til en stærk pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De fleste har under de seneste par års lettere omskiftelige arbejdsforhold indset nytten af et webkamera. Pludselig er møder over nettet blevet normalen, og derfor bliver det hurtigt en gene, hvis ikke videokvaliteten er bare nogenlunde anstændig.

Med Creative Live! Cam Sync V3 får du et kamera, der uden at koste kassen giver dig det, der skal til for at eksekvere videomøder uden slinger i valsen. Installationen er nem. Du skal blot slutte kameraet til computeren, så kan du anvende det i Teams, Zoom og diverse andre mødeplatforme. Der er også en simpel app til justering af billedgengivelse og andre småting. Typisk vil de automatiske indstillinger dog være at foretrække.

Kameraet filmer i QHD, hvilket sikrer, at billedet står relativ skarpt, selvom du zoomer. Op til 4x zoom er muligt. Gengivelsen er dog ikke af topkvalitet. Modlys og lignende håndterer kameraet ikke overbevisende.

Men det er i de fleste tilfælde godt nok, og der er tilmed indbyggede mikrofoner, så du slipper for at anskaffe det.

God hvad det skal

En klemme gør det nemt at hægte kameraet fast i toppen af en desktopskærm, og det kan drejes 360 graders, så du kan opnå den ideelle vinkel. Det kan også monteres på en tripod eller et kamerastativ.

Vil du sikre dit privatliv, er der en lille klap, som du kan placere foran linsen, når du ikke bruger kameraet. Ikke den mest raffinerede løsning, men det er da heller ikke Creative Live! Cam Sync V3s intention at være specielt raffineret.

Hensigten er i stedet at levere en bundsolid oplevelse til en stærk pris, og den opgave klarer det upåklageligt.

Samlet vurdering: 4/6 stjerner

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S