Stort prisfald: Spar flere tusind kroner på Samsungs nye foldbare mobil

Samsung Galaxy Z Flip4 kom på markedet for blot en måned siden, men prisen er allerede faldet mere end to tusind kroner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Foldbare mobiler har været hundedyre, men nu er der ved at ske noget. Den nyeste model i Samsungs Flip-serien har taget et ordentligt prisdyk, blot få uger efter den landede i butikkerne.

Den oprindelige pris på den billigste model med 128GB lager var 8.699 kroner. Den kan nu fås helt ned til 6.222 kroner. Den dyreste model med 512Gb lager fås til 8.399 kroner. Den kostede oprindelig 9.999 kroner.

Se priserne på Samsung Galaxy Z Flip4 her.

Nærmer sig de flade i pris

Med dette fald er prisskellet der adskiller de flade og de foldbare mobiler, tæt på at være udlignet, når man sammenligner på øvrige specifikationer.

Flip4 er et særdeles glimrende sted at starte, hvis man vil springe ud i den foldbare mobilverden. Du kan læse vores anmeldelse af den her:

https://www.altomdata.dk/samsung-galaxy-z-flip4-test-en-foldbar-mobil-af-fineste-stoebning/

 

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect