Stort prisfald: Spar flere tusind kroner på Samsungs nye foldbare mobil

Samsung Galaxy Z Flip4 kom på markedet for blot en måned siden, men prisen er allerede faldet mere end to tusind kroner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Foldbare mobiler har været hundedyre, men nu er der ved at ske noget. Den nyeste model i Samsungs Flip-serien har taget et ordentligt prisdyk, blot få uger efter den landede i butikkerne.

Den oprindelige pris på den billigste model med 128GB lager var 8.699 kroner. Den kan nu fås helt ned til 6.222 kroner. Den dyreste model med 512Gb lager fås til 8.399 kroner. Den kostede oprindelig 9.999 kroner.

Se priserne på Samsung Galaxy Z Flip4 her.

Nærmer sig de flade i pris

Med dette fald er prisskellet der adskiller de flade og de foldbare mobiler, tæt på at være udlignet, når man sammenligner på øvrige specifikationer.

Flip4 er et særdeles glimrende sted at starte, hvis man vil springe ud i den foldbare mobilverden. Du kan læse vores anmeldelse af den her:

https://www.altomdata.dk/samsung-galaxy-z-flip4-test-en-foldbar-mobil-af-fineste-stoebning/

 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S