Polestar 3 får verdenspremiere i København om to uger

Danmark får æren af at holde verdenspremiere på Polestar 3 – den første SUV fra det fremadstormende elbilsbrand med Volvo i ryggen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er en kraftfuld elektrisk bil af SUV-typen, der præsenteres for verden d. 12 oktober i København.

Den er bygget på teknologi, udviklet af og delt med Volvo Cars, herunder en lang liste af avancerede sikkerhedssystemer centraliseret. Der er desuden computerkraft fra NVIDIA samt teknologi fra Zenseact, Luminar og Smart Eye.

“Vi blev nødt til at spørge os selv: ‘Hvordan bør en moderne SUV se ud?’. Polestar 3 definerer, hvordan en SUV skal se ud i den elektriske tidsalder, og i vores designproces fokuserede vi på nogle af de mest fundamentale kendetegn ved en SUV; proportioner, positur og aerodynamik,” siger Thomas Ingenlath, CEO for Polestar.

Fra komfortabel cruiser til agil performance-bil på et splitsekund

Performance er afgørende for Polestar, der handler om mere end bare hurtig acceleration. Ved lancering vil alle versioner have en dobbeltmotordrivlinje med elektrisk drejningsmomentfordeling via dobbeltkobling på den bagerste elektriske motor.

Desuden vil bilen være udstyret med adaptiv luftaffjedring med dobbeltkammer og aktive støddæmpere, hvilket tillader Polestar 3 at kunne veklse mellem komfort og fast affjedrringsdynamik og tilpasse støddæmperne hvert andet millisekund (500 Hz), så det passer til vejens tilstand.

“Det, der gør Polestar 3 til en helt speciel elektrisk performance SUV, er den her øjeblikkelige evne til at kunne transformere sig fra en komfortabel cruiser til en skarp, agil performance-bil på ingen tid. Bilens lave tyngdepunkt og dens brede sporvidde giver ultimativ stabilitet og en spændende oplevelse bag rattet,” fortsætter Thomas Ingenlath.

Den valgfrie Performance-pakke giver mulighed for maksimal output med 380 kW og et drejningsmoment på 910 Nm sammen med Polestar Engineered chassis, der tuner både de aktive støddæmpere og luftaffjedringen. Polestars svenske signatur-gulddetaljer bliver også tilføjet sammen med ventilkapsler, sikkerhedsseler og lasergraverede lys-striber.

Polestars CEO, Thomas Ingenlath og Polestars Head of Design, Maximilian Missoni indleder lanceringseventet kl.19:00 CEST den 12. oktober. Det vil være muligt at streame live-udsendelsen her.

Læses lige nu

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S