Fairphone sælger gamle telefoner igen for at skåne miljøet

Fairphone åbner for salg af istandsatte og genbrugte Fairphone 3-mobiler, for at bidrage til en større bæredygtighed i markedet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Helt i tråd med Fariphone’s mission om at promovere lang levetid for smartphones, og derved reducere e-waste og bevare værdifulde ressourcer og materialer, vil de renoverede smartphones komplimentere det allerede eksisterende udbud af nye Fairphones.

De pre-owned smartphones er repareret i Frankrig og derefter testet for at sikre, at telefonerne fungerer 100 procent som en ny. De kommer med et nyt – eller så godt som nyt – batteri og er garanteret mindst 80 procent af den oprindelige kapacitet. Fairphone 3 New Life Edition-smartphones har den samme 2-årige garanti som Fairphones andre, nyere smartphones. Mængden af istandsatte Fairphone mobiler er begrænset og sælges kun, så længe lager haves.

Fairphones’ modulære design giver mulighed for simpel reparation og opgradering, da alle beskadigede dele kan erstattes let – og endda af brugeren selv ved hjælp af en skruetrækker. Derved giver virksomheden mobiltelefonerne nyt liv, hvilket er et helt logisk skridt i jagten på at forlænge produkters levetid og skabe en cirkulær økonomi.

Tjek priser på refurbished Fairphone 3 her.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Region Midtjylland

    Procesmanager til Digitalisering og It

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College