Fairphone sælger gamle telefoner igen for at skåne miljøet

Fairphone åbner for salg af istandsatte og genbrugte Fairphone 3-mobiler, for at bidrage til en større bæredygtighed i markedet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Helt i tråd med Fariphone’s mission om at promovere lang levetid for smartphones, og derved reducere e-waste og bevare værdifulde ressourcer og materialer, vil de renoverede smartphones komplimentere det allerede eksisterende udbud af nye Fairphones.

De pre-owned smartphones er repareret i Frankrig og derefter testet for at sikre, at telefonerne fungerer 100 procent som en ny. De kommer med et nyt – eller så godt som nyt – batteri og er garanteret mindst 80 procent af den oprindelige kapacitet. Fairphone 3 New Life Edition-smartphones har den samme 2-årige garanti som Fairphones andre, nyere smartphones. Mængden af istandsatte Fairphone mobiler er begrænset og sælges kun, så længe lager haves.

Fairphones’ modulære design giver mulighed for simpel reparation og opgradering, da alle beskadigede dele kan erstattes let – og endda af brugeren selv ved hjælp af en skruetrækker. Derved giver virksomheden mobiltelefonerne nyt liv, hvilket er et helt logisk skridt i jagten på at forlænge produkters levetid og skabe en cirkulær økonomi.

Tjek priser på refurbished Fairphone 3 her.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S