Power åbner Danmarks største elektronikbutik

Knap 5.000 m2. Det er størrelsen på Powers kommende varehus for elektronik og hvidevarer, som er under opførelse, med blandt andet Danmarks største Apple shop-in-shop.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hver dag byder på nye overskrifter i de danske medier om stigende inflation, historisk lav forbrugertillid, konkurser og et detailmarked i knæ. Men hos elektronik- og hvidevarekæden Power er der ingen fod på bremsen. Netop nu indretter kæden en kæmpemæssig butik i Ishøj, som bliver det hidtil største varehus for elektronik og hvidevarer – ikke bare i Power-regi, men i hele Danmark. Med butikken følger mindst 60 nye arbejdspladser og det største vareudvalg, som Power endnu har kunnet fremvise i en enkelt butik.

"Jeg ser åbningen af varehuset i Ishøj som en manifestation af Powerss ambitionsniveau og vores position på det danske marked. Vi er en koncern i voldsom fremdrift. Vores omsætning er steget 1,2 milliarder i løbet af de seneste to år, og i 2021 øgede vi forretningen med 11% i et marked, som samlet set gik frem med kun 2%. Så selvfølgelig skal vi også have Danmarks største varehus for elektronik og hvidevarer," siger Jesper Boysen, administrerende direktør i Power.

Hidtil største Apple-butik - med reparation på stedet

De mange kvadratmeter giver nye muligheder i butiksindretningen. I stedet for blot at udstille dele af produktserierne kan brands som for eksempel Samsung, LG og Apple nu indrette hele afdelinger i Power Ishøj som en slags ”butik-i-butikken” – populært kaldet shop-in-shop. Power Ishøj får derfor Danmarks største Apple shop-in-shop inklusive mulighed for reparation af Apple-produkter på stedet. Jesper Boysen er begejstret for butikkens størrelse.

"Den giver helt nye muligheder. Selvfølgelig for vores leverandører, men ikke mindst for kunderne i Power Ishøj, som bliver præsenteret for det største udvalg af varer, modeller og farvekombinationer, vi nogensinde har haft samlet på ét sted," siger Jesper Boysen.

”Nogle vil nok sige, at vi er godt tossede”

Foruden shop-in-shops får Power Ishøj en kæmpe gaming-afdeling og et helt afsnit afsat til RePower-konceptet, hvor indleveret brugt elektronik og brugte hvidevarer bliver istandsat og solgt.

Men Powers direktør glæder sig især over Ishøj-butikkens symbolske betydning i en tid, hvor detailbranchen ellers har det svært.

"Power Ishøj er vores største satsning nogensinde. Uden tvivl. Og nogle branchefolk og detaileksperter vil nok sige, at vi er godt tossede, når vi åbner så stor en butik midt i en tid med stigende inflation, butikslukninger og stigende el- og energipriser. Men i Power er vi kendt for at gå mod strømmen og finde vores egne veje – ikke mindst, når der er modvind. Og jeg er sikker på, at Power Ishøj bliver en kæmpesucces. Jeg er faktisk ikke et sekund i tvivl," siger Jesper Boysen.

Åbningsdatoen for Power Ishøj ligger endnu ikke fast – kun at varehuset forventes åbnet inden Black Friday i november 2022.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil