Hi-tech kinesisk elbil med lang rækkevidde kan nu bestilles i Danmark

Xpeng P7 er en topmoderne elektrisk sedan med avancerede køreegenskaber og en rækkevidde, der får dig fra Købehavn til Skagen på en opladning. Den kan bestilles i Danmark nu.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der kører allerede flere Xpeng P7 rundt på de danske veje. Der er tale om testmodeller, for Xpeng arbejder fortsat på den endelige version til det danske marked. Nu har den kinesiske bilproducent taget et vigtigt skridt i den proces og har gjort det muligt at forudbestille P7 i Danmark via Xpengs hjemmeside.

En forhåndsreservation koster 1.000 kroner ved oprettelsen, og beløbet er fuldt refunderbart, hvis man fortryder.

Alle interesserede kan bestille tid til prøvetur i P7. Det sker som udgangspunkt fra Xpengs showrom i Axel Towers over for Tivoli. Men Xpeng har også planer om at komme rundt i landet i den kommende tid.

Lang rækkevidde

Xpeng forventer, at P7 kan leveres til det danske marked i andet kvartal af 2023.

Prisen på Xpeng P7 er ikke helt på plads endnu, men lidt over 400.000 kroner er forventeligt. Bilen har to motorer, kan accelerer fra 0-100 km/t på 4,5 sekunder og har en rækkevidde på op til 530 kilometer og byder på en række intelligente køreegenskaber. Læs mere om Xpeng P7 her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos