Hi-tech kinesisk elbil med lang rækkevidde kan nu bestilles i Danmark

Xpeng P7 er en topmoderne elektrisk sedan med avancerede køreegenskaber og en rækkevidde, der får dig fra Købehavn til Skagen på en opladning. Den kan bestilles i Danmark nu.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der kører allerede flere Xpeng P7 rundt på de danske veje. Der er tale om testmodeller, for Xpeng arbejder fortsat på den endelige version til det danske marked. Nu har den kinesiske bilproducent taget et vigtigt skridt i den proces og har gjort det muligt at forudbestille P7 i Danmark via Xpengs hjemmeside.

En forhåndsreservation koster 1.000 kroner ved oprettelsen, og beløbet er fuldt refunderbart, hvis man fortryder.

Alle interesserede kan bestille tid til prøvetur i P7. Det sker som udgangspunkt fra Xpengs showrom i Axel Towers over for Tivoli. Men Xpeng har også planer om at komme rundt i landet i den kommende tid.

Lang rækkevidde

Xpeng forventer, at P7 kan leveres til det danske marked i andet kvartal af 2023.

Prisen på Xpeng P7 er ikke helt på plads endnu, men lidt over 400.000 kroner er forventeligt. Bilen har to motorer, kan accelerer fra 0-100 km/t på 4,5 sekunder og har en rækkevidde på op til 530 kilometer og byder på en række intelligente køreegenskaber. Læs mere om Xpeng P7 her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos