Prisstærk allround-tablet fra Xiaomi

Redmi Pad byder på solide basis-egenskaber til underholdning og mediebrug, og sælges til en pris, der er til at overkomme.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Redmi Pad byder på solide basis-egenskaber til underholdning og mediebrug, og sælges til en pris, der er til at overkomme

Sammen med de to nye mobiler i 12T-serien, lancerede Xiaomi her til eftermiddag den nye Redmi Pad, en budgetvenlig tablet, der sendes på markedet med en pris på 279 euro, hvilket kan omregnes til cirka 2100 danske kroner.

Til den pris får du en slank og stilren tablet med 10.61" skærm, der har 90 Hz opdateringshastighed og som den første i verden en SGS-certificering for minimal udmattelse af øjnene. Der er også  TÜV Rheinland-certificering, som garanti for lav belastning af øjnene.

Vi har allerede haft fingrene i den og Redmi Pad føles umiddelbar gennemført i designkvalitet og skærmoplevelse. Resten kigger vi nærmere på i en kommende test, men på papiret ser de den ret fornuftig på de resterende egenskaber.

Stor lyd og stærkt batteri

Der er fire højttalere med Dolby Atmos, så man kan få stor lyd i video og spil. Bagpå er der 8MP kamera og foran et 105° vidvinkelkamera med FocusFrame teknologi, som sørger for at alle er med i billedet, når du foretager videosamtaler i en større gruppe.

Et stort 8.000 mAh batteri og 18W-opladning sørger at holde den godt forsynet med strøm selv under maraton-aftener med film og gaming.

Redmi Pad kommer til salg inden længe.

Læses lige nu

    Annonce

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for Elektromagnetisme ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Senior Software Engineer - Digital Enablement

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S