Alt det smarte i hjemmet kan tale samme - Matter-standarden endelig klar

Den har været længe undervejs, men nu er Matter-standarden officielt lanceret. Den gør det muligt for enheder på tværs af alle producenter at tale sammen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

 

Den har været længe undervejs, men nu er Matter-standarden officielt lanceret. Den gør det muligt for enheder på tværs af alle producenter at tale sammen

Det er ikke altid nemt at få smart enheder fra forskellige producenter til at tale sammen på kryds og tværs. Man ender med at stå og fnidre med forskellige apps for at kontrollere lys, termostater, stikkontakter, overvågningskameraer osv. Men nu skulle det være forbi med det cirkus.

Matter-standarden er sat i verden for at skabe bro mellem alle enheder i det smarte hjem.

Efter lang tids forsinkelse blev Matter i går officielt lanceret. Det første software development kit (SDK) til Matter version 1.0 blev frigivet, så enhver producent nu kan blev en del af den fælles standard.

De første produkter er allerede klar

Matter har de store producenter bag sig, så der er noget tyngde i projektet. Såvel Google som IKEA er allerede på banen med produkter, der understøtter standarden. Og vi kan forvente mange flere fra blandt andet Apple, Huawei, LG, Signify (Philips Hus, WiZ) og Samsung.

Produkter der i hidtil har kørt med Zigbee vil være kompatible med Matter, så de populære smart-pærer fra Philips Hue vil være klar til brug med det samme.

Læses lige nu

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Sydjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S