Alt det smarte i hjemmet kan tale samme - Matter-standarden endelig klar

Den har været længe undervejs, men nu er Matter-standarden officielt lanceret. Den gør det muligt for enheder på tværs af alle producenter at tale sammen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

 

Den har været længe undervejs, men nu er Matter-standarden officielt lanceret. Den gør det muligt for enheder på tværs af alle producenter at tale sammen

Det er ikke altid nemt at få smart enheder fra forskellige producenter til at tale sammen på kryds og tværs. Man ender med at stå og fnidre med forskellige apps for at kontrollere lys, termostater, stikkontakter, overvågningskameraer osv. Men nu skulle det være forbi med det cirkus.

Matter-standarden er sat i verden for at skabe bro mellem alle enheder i det smarte hjem.

Efter lang tids forsinkelse blev Matter i går officielt lanceret. Det første software development kit (SDK) til Matter version 1.0 blev frigivet, så enhver producent nu kan blev en del af den fælles standard.

De første produkter er allerede klar

Matter har de store producenter bag sig, så der er noget tyngde i projektet. Såvel Google som IKEA er allerede på banen med produkter, der understøtter standarden. Og vi kan forvente mange flere fra blandt andet Apple, Huawei, LG, Signify (Philips Hus, WiZ) og Samsung.

Produkter der i hidtil har kørt med Zigbee vil være kompatible med Matter, så de populære smart-pærer fra Philips Hue vil være klar til brug med det samme.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,