Alt det smarte i hjemmet kan tale samme - Matter-standarden endelig klar

Den har været længe undervejs, men nu er Matter-standarden officielt lanceret. Den gør det muligt for enheder på tværs af alle producenter at tale sammen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

 

Den har været længe undervejs, men nu er Matter-standarden officielt lanceret. Den gør det muligt for enheder på tværs af alle producenter at tale sammen

Det er ikke altid nemt at få smart enheder fra forskellige producenter til at tale sammen på kryds og tværs. Man ender med at stå og fnidre med forskellige apps for at kontrollere lys, termostater, stikkontakter, overvågningskameraer osv. Men nu skulle det være forbi med det cirkus.

Matter-standarden er sat i verden for at skabe bro mellem alle enheder i det smarte hjem.

Efter lang tids forsinkelse blev Matter i går officielt lanceret. Det første software development kit (SDK) til Matter version 1.0 blev frigivet, så enhver producent nu kan blev en del af den fælles standard.

De første produkter er allerede klar

Matter har de store producenter bag sig, så der er noget tyngde i projektet. Såvel Google som IKEA er allerede på banen med produkter, der understøtter standarden. Og vi kan forvente mange flere fra blandt andet Apple, Huawei, LG, Signify (Philips Hus, WiZ) og Samsung.

Produkter der i hidtil har kørt med Zigbee vil være kompatible med Matter, så de populære smart-pærer fra Philips Hue vil være klar til brug med det samme.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job