Nye A4-printere er skræddersyet til dokumenthåndtering og blæklevering

Brother kaster nu en ny serie professionelle A4-laserprintere på markedet. Her er der fokus på dokumenthåndtering, intelligente arbejdsgange og MPS-løsninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En ny serie professionelle A4-printere fra Brother har den bedste printkvalitet af alle Brother-laserprintere, lover producenten.

Der er tale om kompakte printere, hvor man har mulighed for at oprette skræddersyede dokumenthåndteringsløsninger og intelligente arbejdsgange, der kan understøtte virksomhedernes produktivitet og strømline processerne, forklarer Brother.

Toner leveret automatisk

”Vi er meget glade for at kunne lancere en ny serie af A4-farvelaserprintere netop nu, hvor kontormedarbejderne over hele verden vender tilbage på kontoret. Vores nye A4-farveprintere er enestående og giver virksomheder adgang til førsteklasses print og scan, uden at de behøver forlade lokalet,” forklarer Henning Elkjær, der er salgsdirektør for Danmark og Norge hos Brother Nordic A/S.

”Den nye printerserie er desuden udviklet, så den passer til vores MPS-løsninger. Det betyder, at kunderne ikke blot kan glæde sig over alle printerens fantastiske funktioner, men også nyde godt af alle de ekstra fordele, man har som MPS-kunde hos Brother,” tilføjer Henning Elkjær.

Brothers MPS-kunder (Manage Print Services) kan få toner leveret og modtage teknisk support, hvor de får hjælp til for eksempel at strømline arbejdsgangene eller til at forbedre sikkerheden. Det er dermed – ifølge Brother – det perfekte valg for virksomheder, der ønsker færre omkostninger og øget effektivitet.

Den nye serie har en del specialfunktioner såsom fleksibilitet ved opsætning af papirskuffer, tilpasning af display, hurtige print- og scannefunktioner samt det nyeste inden for sikkerhed, lover printerproducenten.

Fire nye laserprintere

Der er fire modeller i den nye serie – her listet med de specifikationer, som Brother fremhæver.

HL-L9430CDN har høj printhastighed på op til 40 sider i minuttet og dobbeltsidet A4-print af op til 28 i minuttet. Printeren har en 8,76 cm LCD-farvetouchscreen og integreret NFC-kortlæser. Desuden har den hardwarebaseret opsplitning af batch-scan. Den har en stor 520-arks papirskuffe og medfølgende tonere til 9000 sider i s/h (BK) og 6500 sider i farver (C/M/Y). Hvis man ønsker at optimere sit workflow, fås ekstraudstyr: Wi-Fi, efterbehandler med hæftefunktion, mailboks og ekstra papirskuffer. Denne printer koster 4799 kroner ekskl. moms.

HL-L9470CDN har de samme funktioner som HL-L9430CDN, men med dobbeltsidet A4-print af op til 40 sider i minuttet. Printeren har udvidet, eksternt printlager og fås med to produktopgraderinger, Secure PrintPlus og Barcode PrintPlus. Der medfølger desuden tonere til 12.000 sider i s/h (BK) og 9000 sider i farver (C/M/Y). Af ekstraudstyr fås: Wi-Fi, efterbehandler med hæftefunktion, mailboks og ekstra papirskuffer. Denne maskine kan fås til 5999 kroner ekskl. moms.

MFC-L9630CDN har de samme funktioner som HL-L9430CDN plus dobbeltsidet scan af op til 100 ipm, i s/h eller farver. Desuden har den en 17,6 cm LCD-farvetouchscreen og en 100-arks automatisk dokumentføder (ADF). Prisen er 9999 kroner ekskl. moms.

MFC-L9670CDN har de samme funktioner som HL-L9470CDN plus dobbeltsidet A4-scan af op til 100 ipm, i s/h eller farver. Den har en 17,6 cm LCD-farvetouchscreen, dedikerede brugergenveje og en 100-arks automatisk dokumentføder (ADF). Printeren leveres med en funktion, der gør det muligt at afbryde et igangværende printjob for at tage en kopi, samt de to produktopgraderinger Secure Print + og Barcode Print +. Der medfølger store tonere til 12.000 sider i s/h (BK) og 9000 sider i farver (C/M/Y), og følgende ekstraudstyr kan tilkøbes: Wi-Fi og ekstra papirskuffer. Maskinen her koster 11.999 kroner ekskl. moms.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S