Byt din gamle telefon og plant et træ

OnePlus annoncerer et nyt grønt trade in-program i samarbejde med klimaorganisationen Ecologi, der skal bidrage med at reducere virksomhedens klimaaftryk. Hver gang en bruger afleverer deres gamle smartphone og køber en ny på OnePlus’ hjemmeside, vil OnePlus plante et nyt træ i udvalgte skovarealer verden over.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

OnePlus forventer at plante tusindvis af nye træer årligt med et nyt trade-in program, hvor brugere har mulighed for at bytte deres gamle smartphone til en ny model på OnePlus’ hjemmeside. Træerne vil blive plantet i særligt udvalgte skovområder verden over og er et lille men vigtigt skridt for at understøtte en mere bæredygtig forretning og verden.

"Ved at give OnePlus’ brugere en mulighed for at hjælpe planeten, hver gang de køber en ny smartphone, hjælper vi dem med at gøre en positiv forskel for planeten. Ved at samarbejde med Ecologi håber vi fortsat at kunne reducere vores indvirkning på verden og samtidig blive en mere bæredygtig virksomhed, “ siger Tuomas Lampen, Head of European Strategy i OnePlus.

Linda Adams, Head of Partnerships i Ecology, tilføjer:

“Selvom der fortsat er meget arbejde at gøre i branchen for forbrugerelektronik, er det fantastisk at se, hvordan OnePlus tager vigtige skridt for at mindske produkternes miljøpåvirkning, samtidig med at de støtter skovrejsningsprojekter. OnePlus har en global tilstedeværelse og en stor kundebase, og vi håber, at de kan være et forbillede for andre virksomheder i branchen og inspirere flere til at deltage i den kollektive kamp mod klimaforandringer.”

Stort fokus på bæredygtighed

OnePlus' samarbejde med Ecologi er en vigtig del af OnePlus' bestræbelser på at blive en mere bæredygtig forretning. Både OnePlus og moderselskabet OPPO har lanceret nye grønne initiativer, fx grøn emballage, reduktion af generel plastik-forbrug, længere produktlevetider og etableringen af trade-in programmer med fokus på genanvendelig elektronik.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S