Surface-computerne bliver hurtigere – Pro fås i 5G-version

Microsoft opdaterer sin Surface-computerlinje. Blandt nyhederne er en ny Surface Pro, som nu fås i en version med Qualcomm-processor og 5G-forbindelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Efteråret er årstiden for opdateringer. De gælder også for Microsofts ikoniske bærbar-serie Surface, hvor der nu kommer en Surface Laptop 5 (nu med Thunderbolt 4 og nye farver), Surface Studio 2+ og Surface Pro 9 (billedet foroven).

Surface Pro 9 fås i to forskellige versioner med hver sin processor. Kunderne kan vælge en maskine med 12. generations Intel Core-processor bygget på Intel EvoTM-platformen med Thunderbolt 4, eller de kan tage en model med Microsoft SQ drevet af en Qualcomm Snapdragon-cpu med 5G-forbindelse – altså en computer, der befinder sig i mobiluniverset.

50 procent hurtigere

Ifølge Microsoft ligger ydeevnen for Intel-versionen af Pro 9 hele 50 procent højere end forgængerens performance (Surface Pro 8, der kom sidste år).

Batteritiden for Qualcomm-versionen er 19 timer og for Intel-versionen 15,5 timer. Men batteritiden afhænger selvfølgelig af, hvad du bruger computeren til. Regn med lidt kortere tid generelt, før du skal lade maskinen op.

Computer til grafikere

Surface Studio 2+ er en opgradering af den Studio 2, som blev lanceret første gang for fire år siden, og som primært er rettet mod kreative fagfolk som grafikere.

Udenpå er der ikke så meget at bemærke. Men der er nu tre USB C/Thunderbolt 4-tilslutninger – tidligere var der kun en. Og computeren understøtter op til tre samtidige 4K-monitorer.

Surface Studio 2+ er blevet kvikkere og har fået flere hurtige porte.

Indeni er der en opdateret Intel Core H-35-processor, der ifølge Microsoft har op til 50 procent hurtigere cpu-ydeevne.

Grafikken kontrolleres af et Nvidia Ge Force RTX 3060-kort. Microsoft har desuden forbedret og moderniseret skærmen og kameraerne, oplyses det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect