Test: Bowers & Wilkins Px7 S2: Trådløs lyd i luksusklassen

På lydkvalitet er Px7 S2 i særklasse og headsettet har alt der skal til for en trådløs luksusoplevelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der skal en del til at markere sig på det overfyldte marked for støjreducerende hovedtelefoner. B&W har navnet på sin side. Der er få brands, som på samme måde er synonym med kvalitet indenfor lyd og design.

Px7 S2 fører stilen videre fra den letgenkendelige forgænger Px7, der med sine aflange ørekopper skiller sig ud fra mængden.

Der er anvendt ny memory-foam for bedre pasform, og generelt er designet lettere og mere komfortabelt.

Der er fysiske knapper til stemmeassistent og mulighed for yderligere indstillinger som eq mm. i Bowers & Wilkins’ ganske velfungerende app.

Batteritiden er 30 timer, og opladning foregår relativ hurtigt.

Præsterer flot i hele spektret

Lyden er optimeret med nye 40 mm specialtunede drivere med ultra-hurtig respons, og hovedtelefonerne kombinerer aptX Adaptive-teknologi med Bowers & Wilkins egen DSP-teknologi for at levere trådløs 24-bit hi-res fra musiktjenester, der understøtter dette.

Vi testede med musik fra Master-sektionen på Tidal, og detaljegraden er enestående. Der er mange fantastiske headsets i denne prisklasse, men vi har endnu ikke oplevet et, der i samme grad som Px7 S2 er i stand til at levere klarhed og gennemslagskraft i hele spektret. Guitar, vokaler og keyboards står med stor skarphed og har rigelig plads i mellemtonen, mens bas og stortromme samtidig fremtræder med distinkt og exceptionel fylde.

Fire mikrofoner leverer en effektiv støjreduktion, som ligger fint på linje med konkurrenterne, og der er yderligere mikrofoner til stemmeopkald, hvilket ligeledes håndteres upåklageligt.

Ny topmodel på vej

Som sin forgænger er Px7 S2 et afsindig gennemført headset, der lægger sig forrest i sin klasse på lydkvalitet. Det skal blive spændende at se, hvordan den nye luksusmodel Px8 vil toppe det.

Pris: 3.199 kroner

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S