AOD PRO Award 2022: Vi fejrer de professionelle produkter

Velkommen til AOD PRO Award 2022. For andet år i træk fejrer vi de bedste hardware- og software-løsninger og uddeler awards til de produkter, som imponerede testholdet gennem det seneste år.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sidste år lovede vi, at der var blevet født en ny tradition med AOD PRO Award. Nu følger vi op med den anden kåring af årets bedste it-produkter. To år gør måske ingen tradition, men vi er kommet godt fra start.

Heldigvis for det. Professionelle produkter – især hardware – har brug for at blive hyldet. De er kernen i hele det danske samfund – lige fra den beskedne, trådløse sort/hvid-printer over den uundværlige professionelle laptop til de tungeste switches og lagerløsninger. Hele det danske smv-landskab står på en motor drevet af it-hardware og sikkerhedssoftware.

Sidste år skrev vi, at professionelle it-produkter trænger til mere fokus. Det gør de stadigvæk – og måske endnu mere.

En ny situation

Her i efteråret 2022 står vi i en helt ny situation. Krigen i Ukraine og dens afledninger har givet prisen på el og på hardwarekomponenter et gevaldigt spark opad. Så dyr er elektriciteten blevet, at elregningen truer mange små danske virksomheder på livet.

Det er med andre ord vigtigere end nogensinde at vælge rigtigt, når man køber hardware til sin it-infrastruktur.

Valget er også blevet en komponent mere kompliceret. For den hybride arbejdsplads, som blev en realitet under coronaepidemien, holder hårdnakket fast i sin vundne position. Også selvom det er blevet dyrere at sidde derhjemme og arbejde.

Blandingen af hjemmekontor og traditionel arbejdsplads stiller nye krav til hardwaren og til de løsninger, som gør kommunikationen imellem dem effektiv og sikker.

Sådan har vi valgt

Fra side 14 finder du årets liste over de bedste professionelle produkter. Listen omfatter alle testede professionelle produkter siden november 2021, som testholdet har givet mindst fire ud af seks stjerner i Samlet vurdering.

Vinderne er placeret i kategorier, så du nemt finder frem til de produkttyper, hvor du søger inspiration til dit næste virksomhedskøb.

På de næste to sider her i temaet kan du læse om de vigtigste trends inden for professionel it i 2022. Og efter vinderlisten får du på side 22 en masse gode råd til, hvordan du indretter det bedst mulige hjemmekontor.

Temaet omfatter også en stortest af tastatur/mus-kombier. For uanset hvordan man anskuer virksomheders og organisationers it-miljø, så er netop disse to periferi-enheder fundamentet under stort set alt arbejde. Mange af os bruger separat tastatur og mus i timevis hver dag. Så også her er der god grund til at fokusere på den professionelle it.

Se listen her:

https://www.altomdata.dk/100-produkter-i-14-forskellige-professionelle-kategorier-her-er-alle-vinderne-af-aod-pro-award-2022/

Eller læs den som e-reader her.

 

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S