Test: Apple Magic Mouse og Magic Keyboard: Uomgængeligt værktøj til en Mac

Musen og tastaturet fra Apple er temmelig dyre i forhold til kvaliteten, men svære at komme uden om, hvis du arbejder på en Mac til daglig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Arbejder du på Mac, kan alle de øvrige tastaturer i testen for så vidt godt bruges, men tastesammensætningen er ikke helt den samme som på en Windows-pc, så medmindre du har helt specifikke krav til eksempelvis ergonomi, kan det være en fordel at bruge et tastatur skabt til Mac.

Her tester vi Apples eget sammen med deres Magic Mouse.

Ergonomisk akavet

Der er grundlæggende tale om et helt fint tastatur af den flade, membran-baserede type.

Kvalitetsfornemmelsen er ikke helt så høj, og der er ikke samme konfigurationsmuligheder som hos andre tastaturer fra HP og Logitech, som vi har testet for nylig, men Apples tastatur er ikke desto mindre behageligt at arbejde med.

Man kan så diskutere, hvilken tasteopsætning der er bedst, Mac eller pc, men det er i sidste ende en vanesag. Vi har svært ved at vænne os til den ergonomisk akavede fingerstilling, det er at anvende Command-tasten sammen med z, x, c og v, men mange brugere sværger til det.

Magic-musen vil også kræve lidt tilvænning for dem, der er vant til en almindelig mus. Her er ingen knapper, kun en touch-overflade. Du scroller ved at lade fingeren glide hen over den og klikker ved at tappe en eller to gange på den.

Avancerede kommandoer

Der er også mulighed for avancerede multitouch-kommandoer til at zoome, skifte apps og meget andet. Det gør Magic Mouse til et alsidigt redskab, når man mestrer den.

Responsen er fin, men en anelse drøj til tider.

Prismæssigt er begge produkter til den pebrede side i forhold til, hvad de tilbyder af kvalitet og funktionalitet, men ikke desto mindre kan de være investeringen værd, hvis du arbejder på en Mac til daglig.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS