Test: Apple Magic Mouse og Magic Keyboard: Uomgængeligt værktøj til en Mac

Musen og tastaturet fra Apple er temmelig dyre i forhold til kvaliteten, men svære at komme uden om, hvis du arbejder på en Mac til daglig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Arbejder du på Mac, kan alle de øvrige tastaturer i testen for så vidt godt bruges, men tastesammensætningen er ikke helt den samme som på en Windows-pc, så medmindre du har helt specifikke krav til eksempelvis ergonomi, kan det være en fordel at bruge et tastatur skabt til Mac.

Her tester vi Apples eget sammen med deres Magic Mouse.

Ergonomisk akavet

Der er grundlæggende tale om et helt fint tastatur af den flade, membran-baserede type.

Kvalitetsfornemmelsen er ikke helt så høj, og der er ikke samme konfigurationsmuligheder som hos andre tastaturer fra HP og Logitech, som vi har testet for nylig, men Apples tastatur er ikke desto mindre behageligt at arbejde med.

Man kan så diskutere, hvilken tasteopsætning der er bedst, Mac eller pc, men det er i sidste ende en vanesag. Vi har svært ved at vænne os til den ergonomisk akavede fingerstilling, det er at anvende Command-tasten sammen med z, x, c og v, men mange brugere sværger til det.

Magic-musen vil også kræve lidt tilvænning for dem, der er vant til en almindelig mus. Her er ingen knapper, kun en touch-overflade. Du scroller ved at lade fingeren glide hen over den og klikker ved at tappe en eller to gange på den.

Avancerede kommandoer

Der er også mulighed for avancerede multitouch-kommandoer til at zoome, skifte apps og meget andet. Det gør Magic Mouse til et alsidigt redskab, når man mestrer den.

Responsen er fin, men en anelse drøj til tider.

Prismæssigt er begge produkter til den pebrede side i forhold til, hvad de tilbyder af kvalitet og funktionalitet, men ikke desto mindre kan de være investeringen værd, hvis du arbejder på en Mac til daglig.

Læses lige nu

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job