Test: Apple Magic Mouse og Magic Keyboard: Uomgængeligt værktøj til en Mac

Musen og tastaturet fra Apple er temmelig dyre i forhold til kvaliteten, men svære at komme uden om, hvis du arbejder på en Mac til daglig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Arbejder du på Mac, kan alle de øvrige tastaturer i testen for så vidt godt bruges, men tastesammensætningen er ikke helt den samme som på en Windows-pc, så medmindre du har helt specifikke krav til eksempelvis ergonomi, kan det være en fordel at bruge et tastatur skabt til Mac.

Her tester vi Apples eget sammen med deres Magic Mouse.

Ergonomisk akavet

Der er grundlæggende tale om et helt fint tastatur af den flade, membran-baserede type.

Kvalitetsfornemmelsen er ikke helt så høj, og der er ikke samme konfigurationsmuligheder som hos andre tastaturer fra HP og Logitech, som vi har testet for nylig, men Apples tastatur er ikke desto mindre behageligt at arbejde med.

Man kan så diskutere, hvilken tasteopsætning der er bedst, Mac eller pc, men det er i sidste ende en vanesag. Vi har svært ved at vænne os til den ergonomisk akavede fingerstilling, det er at anvende Command-tasten sammen med z, x, c og v, men mange brugere sværger til det.

Magic-musen vil også kræve lidt tilvænning for dem, der er vant til en almindelig mus. Her er ingen knapper, kun en touch-overflade. Du scroller ved at lade fingeren glide hen over den og klikker ved at tappe en eller to gange på den.

Avancerede kommandoer

Der er også mulighed for avancerede multitouch-kommandoer til at zoome, skifte apps og meget andet. Det gør Magic Mouse til et alsidigt redskab, når man mestrer den.

Responsen er fin, men en anelse drøj til tider.

Prismæssigt er begge produkter til den pebrede side i forhold til, hvad de tilbyder af kvalitet og funktionalitet, men ikke desto mindre kan de være investeringen værd, hvis du arbejder på en Mac til daglig.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S