Test: Apple MacBook Air M1 (2020): Den gamle Mac er godt med

En slank og lækker laptop tæt pakket med tidens nyeste og hurtigste teknologi. Den "gamle" MacBook Air kan stadigvæk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

MacBooks har høj genbrugsværdi. Er der god grund til det? Det undersøger vi i denne test af MacBook Air fra 2020. Den kan endda stadig købes som ny og ubrugt.

Her tester vi en model med 8 GB ram, hvor alderstegnene kun viser sig svagt. Med Thunderbolt 3 og Bluetooth 5.0 får du ikke de nyeste af de nye forbindelser, men reelt er det nok få brugere, der vil lægge mærke til det.

Designet er klassisk Mac, og kvalitetsfornemmelsen i det stilrene almuminiumsdesign er gennemført.

Med en vægt på knap 3 kilo er der dog ikke meget ”Air” over maskinen. Den er blandt de tunge på markedet.

Bærbar med det hele

Retina-skærmen står flot og farvestærkt, som vi forventer af en Mac, og der er også godt hul igennem på maskinens stereohøjttallere.

Med to år på bagen, burde man forvente en maskine, der slæber sig af sted på krykker. Men det er langt fra tilfældet. Det vidner om styrken i Apples egenproducerede M-processorer, at denne MacBook Air ikke er voldsomt bagefter testrivalerne i ydelse.

På cpu-siden er M1-chippen ikke på niveau med de nye Core i7, men forskellen er lille. På grafikkræfter præsterer M1 på niveau med markedets prissammenlignelige konkurrenter, og i stortesten i AOD nr. 14/2022 blev den kåret som testens bedste køb.

Samlet vurdering: 5/6

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S