Når Excel bliver et udtryk for manglende forankring

Klumme: Hvor mange fastholder Excel som proces- og strukturredskab, når der er investeret i nye og optimerede løsninger? Det viser noget om forankringen af investeringen i organisationen og tilliden til ledelsens valg af retning.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Den teknologiske udvikling går hurtigt. Meget hurtigt. Og alle virksomheder gør, hvad de kan for at følge med. Eller bedre endnu være på forkant og opnå en ”competitive edge”, som det hedder.

Det betyder, at der bliver investeret i ny teknologi såvel som nye softwareløsninger og -integrationer. Det er alt sammen positivt, indtil virkeligheden slå igennem.

Her tænker jeg på, at medarbejderne i virksomhederne ofte ikke er klar eller motiverede til at tage nye løsninger til sig.

Dertil kommer klassisk ”project overload” hvor fokus og prioriteter fra ledelsen flytter sig hurtigere end projekterne forankres.

Derfor vælger mange at gå tilbage til Excel (eller for den sag skyld ethvert andet værktøj man er vant til), for det kender man, og den nye investering falder til jorden.

Og lad mig slå fast, at det på ingen måde er et negativt udsagn om Excel, som jeg også selv er fan af. Men summa summarum: Potentiel god løsning, ingen forankring!

Derfor er det så afgørende, at man som virksomhed gør forarbejdet og skaber et godt grundlag for forankringen og forandringen – også i forhold til de organisatoriske ændringer, der ofte kommer og skal planlægges ind som en del af løsningen.

Hvad ligger der i det? Først og fremmest at man som virksomhed lytter til de medarbejdere, der skal udføre opgaverne og anvende løsningerne.

Deres input er guld værd – det mener jeg bogstaveligt talt. Det styrker forankringen, sænker barriererne og forkorter implementeringsprocessen.

Designet skal ikke kun være en skrivebordsøvelse. Det skal virke i virkeligheden, appellere til brugerne, tage dem ved hånden og hjælpe dem hurtigt og effektivt gennem deres daglige arbejdsgang.

Det er dyrt at tænke kortsigtet

Som næste trin er det væsentligt, at det er overvejet og besluttet, hvem der har ejerskabet over de forskellige dele af løsningen, når den er afleveret.

Afslutningsvis at have klarlagt hvilke mål, man ønsker at nå ved bestemte miletones efter projektafslutning. For eksempel: 1 måned, 3 måneder, 12 måneder og længere.

Det er vigtigt at turde tænke langt og at være tålmodig i forhold til de markante og holdbare forandringer.

Sker det ikke, ender det ofte med, at løsningen bliver bestilt og baseret på, hvad man tror man vil have, mere end hvad virksomheden reelt har brug for - både nu og på længere sigt.

Den ene del udelukker dog ikke den anden. Men det er væsentligt at være bevidst om.

Prøv at lade jer udfordre

Optimalt skal man også være klar til at leverandøren udfordrer de overvejelser, der ligger.

Hvis man kun holder fast i det, man kunne tænke sig, kan det ende lidt som at købe en smart designet bil men med al for lille rækkevidde.

Det slår igennem første gang, man skal køre på tværs af landet og ikke kan nå frem i et stræk.

Det ved vi godt, er der sikkert nogle, der tænker nu. Men ikke desto mindre oplever vi det fortsat. Så det er værd at nævne – og huske, hvis man gerne vil se sine it-investeringer blive succesfulde.

Jeg har nu gennem mange år arbejdet med CRM-opgaver, integration og implementering – fra både kundesiden og som konsulent, og kender problemstillingerne indefra og udefra.

Teknologi er fascinerende og effektiv på mange måder. Men i sidste ende er succesen afhængig af de mennesker, der står bag, og de brugere, der skal kunne forstå fordelene der er forbundet med teknologien og udviklingen.

Tænk bare på at da bilen blev opfundet, var der nærmest ingen der mente, den var nødvendig. Man havde bare brug for en hurtigere hest, så hvorfor nu det ...

Læringen er, at al udvikling vil møde modstand. Afgørende er dog, at alle har et positivt mindset og mål, respekt for mennesker og teknologiske muligheder.

Så I jeres næste it-projekt, tag jeres implementeringspartner med på råd og lav en plan, der går ud over go-live datoen og kigger på den langsigtede forankring og de langsigtede succesmål.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S