Når Excel bliver et udtryk for manglende forankring

Klumme: Hvor mange fastholder Excel som proces- og strukturredskab, når der er investeret i nye og optimerede løsninger? Det viser noget om forankringen af investeringen i organisationen og tilliden til ledelsens valg af retning.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Den teknologiske udvikling går hurtigt. Meget hurtigt. Og alle virksomheder gør, hvad de kan for at følge med. Eller bedre endnu være på forkant og opnå en ”competitive edge”, som det hedder.

Det betyder, at der bliver investeret i ny teknologi såvel som nye softwareløsninger og -integrationer. Det er alt sammen positivt, indtil virkeligheden slå igennem.

Her tænker jeg på, at medarbejderne i virksomhederne ofte ikke er klar eller motiverede til at tage nye løsninger til sig.

Dertil kommer klassisk ”project overload” hvor fokus og prioriteter fra ledelsen flytter sig hurtigere end projekterne forankres.

Derfor vælger mange at gå tilbage til Excel (eller for den sag skyld ethvert andet værktøj man er vant til), for det kender man, og den nye investering falder til jorden.

Og lad mig slå fast, at det på ingen måde er et negativt udsagn om Excel, som jeg også selv er fan af. Men summa summarum: Potentiel god løsning, ingen forankring!

Derfor er det så afgørende, at man som virksomhed gør forarbejdet og skaber et godt grundlag for forankringen og forandringen – også i forhold til de organisatoriske ændringer, der ofte kommer og skal planlægges ind som en del af løsningen.

Hvad ligger der i det? Først og fremmest at man som virksomhed lytter til de medarbejdere, der skal udføre opgaverne og anvende løsningerne.

Deres input er guld værd – det mener jeg bogstaveligt talt. Det styrker forankringen, sænker barriererne og forkorter implementeringsprocessen.

Designet skal ikke kun være en skrivebordsøvelse. Det skal virke i virkeligheden, appellere til brugerne, tage dem ved hånden og hjælpe dem hurtigt og effektivt gennem deres daglige arbejdsgang.

Det er dyrt at tænke kortsigtet

Som næste trin er det væsentligt, at det er overvejet og besluttet, hvem der har ejerskabet over de forskellige dele af løsningen, når den er afleveret.

Afslutningsvis at have klarlagt hvilke mål, man ønsker at nå ved bestemte miletones efter projektafslutning. For eksempel: 1 måned, 3 måneder, 12 måneder og længere.

Det er vigtigt at turde tænke langt og at være tålmodig i forhold til de markante og holdbare forandringer.

Sker det ikke, ender det ofte med, at løsningen bliver bestilt og baseret på, hvad man tror man vil have, mere end hvad virksomheden reelt har brug for - både nu og på længere sigt.

Den ene del udelukker dog ikke den anden. Men det er væsentligt at være bevidst om.

Prøv at lade jer udfordre

Optimalt skal man også være klar til at leverandøren udfordrer de overvejelser, der ligger.

Hvis man kun holder fast i det, man kunne tænke sig, kan det ende lidt som at købe en smart designet bil men med al for lille rækkevidde.

Det slår igennem første gang, man skal køre på tværs af landet og ikke kan nå frem i et stræk.

Det ved vi godt, er der sikkert nogle, der tænker nu. Men ikke desto mindre oplever vi det fortsat. Så det er værd at nævne – og huske, hvis man gerne vil se sine it-investeringer blive succesfulde.

Jeg har nu gennem mange år arbejdet med CRM-opgaver, integration og implementering – fra både kundesiden og som konsulent, og kender problemstillingerne indefra og udefra.

Teknologi er fascinerende og effektiv på mange måder. Men i sidste ende er succesen afhængig af de mennesker, der står bag, og de brugere, der skal kunne forstå fordelene der er forbundet med teknologien og udviklingen.

Tænk bare på at da bilen blev opfundet, var der nærmest ingen der mente, den var nødvendig. Man havde bare brug for en hurtigere hest, så hvorfor nu det ...

Læringen er, at al udvikling vil møde modstand. Afgørende er dog, at alle har et positivt mindset og mål, respekt for mennesker og teknologiske muligheder.

Så I jeres næste it-projekt, tag jeres implementeringspartner med på råd og lav en plan, der går ud over go-live datoen og kigger på den langsigtede forankring og de langsigtede succesmål.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job