Nyt EU-krav om reparation er godt nyt trods ærgerlige mangler

Klumme: Fra og med den 20. juni 2025 er vi i EU kommet tættere på en grønnere, mere cirkulær økonomi indenfor elektronikkens verden, men et mere ambitiøst udspil burde have taget højde for reservedelspriser og et forbud mod serialisering.

Artikel top billede

(Foto: Apple)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

20. juni 2025 bød vi velkommen til den første EU-forordning om krav til miljøvenligt design for smartphones og tablets.

Det er et skelsættende skridt mod at gøre alle enheder mere reparationsvenlige og særligt at åbne markedet for de uafhængige reparatører.

Forordningen har til formål at begrænse miljøpåvirkningen fra smartphones og tablets, der bliver solgt i EU, ved at indføre mindstekrav til reparationsvenlighed for disse produkter, hvilket forhåbentlig kommer til at sætte en vigtig præcedens.

Derfor er det også kun naturligt, at Forbrugerrådet Tænk er ude og rose det nye initiativ, som ifølge direktør Winni Grosbøll kan medføre en estimeret reduktion på 30 procent i energiforbrug for disse devices.

Stadig ikke helt i mål

Der er dog særligt to kategorier, hvor der kan vise sig at være huller i lovgivningen.

Nemlig i forhold til den reelle prissætning af reservedele og den fortsatte brug af serialisering, som desværre ikke er blevet forbudt.

Som Michael Søgård Jørgensen fra Aalborg Universitet ganske rigtigt påpeger, kan man kritisere reparationsmærket for, at det ikke tager højde for, hvad reservedelene koster.

Den reparationsscore, som de forskellige enheder får, bliver nemlig givet på baggrund af, hvor nemt man selv kan reparere sin enhed derhjemme – og ikke den pris, som bliver pålagt forskellige dele.

Serialisering er en kritiseret praksis, som længe har holdt uautoriserede reparatører ude af markedet, fordi producenter digitalt forbinder individuelle komponenter som skærme eller batterier med enhedens unikke serienummer.

Det betyder, at selv originale dele fra en anden enhed ikke nødvendigvis fungerer korrekt, medmindre de bliver genautoriseret af producenten.

Det ændrer imidlertid ikke på, at tiltaget er et skridt i den rigtige retning, som forhåbentlig giver EU-borgernes telefoner og tablets en længere levetid til gavn for både forbrugernes privatøkonomi og klimaaftryk.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job