Sensor-netværk rykker ind overalt

En række europæiske forskere mødes i disse dage på Aalborg Universitet for at diskutere fremtiden for trådløse netværk af sensorer. Der er nemlig store perspektiver i at opbygge de allestedsnærværende sensor-netværk.

Et nyt forsker-netværk ved navn CRUISE (Creating Ubiquitous Intelligent Sensing Environments) lægger i disse timer hjernerne godt i blød på Aalborg Universitet.

Det er nemlig første gang, at netværket, der er støttet af EU-Kommisionen, mødes for at diskutere de såkaldte Wireless Sensor Networks (WSN).

Det er netværk af små sensorer, der kommunikerer trådløst og dermed kan være indbygget i alt lige fra biler til bluser.

- Mulighederne er så utrolig vide, for WSN er relevant alle steder, hvor man har brug for at få overført data, siger Hanne Skovby, der er administrativ leder af CRUISE-netværket.

CRUISE er et konsortium af 32 partnere fra universiteter, forskningscentre og virksomheder i hele Europa.

Fremtiden kommer

For eksempel vil WSN-teknologi kunne bruges i trafikken, hvor man kan overvåge kødannelser eller isslag og dermed hjælpe trafikanterne.

Inden for sundheds-it vil man kunne placere sensorer i den menneskelige krop, så man kan overføre vigtige helbredsoplysninger direkte til lægerne.

På mødet i Aalborg udveksler erfaringsnetværket nye applikationer og protokoller og diskuterer samtidig de sikkerhedsmæssige og etiske aspekter ved WSN.

- En sensor kan bruges til at overvåge, og så er spørgsmålet, hvornår overvågningen er positiv, og hvornår den er negativ. Det er ikke sikkert, at alle bryder sig om, at man til enhver tid kan se, hvor de er, siger Hanne Skovby fra CRUISE.

Hun mener dog, at der er så mange oplagte fordele ved at opbygge et allestedsnærværende netværk af sensorer, at skeptikerne vil blive overbevist før eller siden.

Rykker opfattelsen af overvågning

- Med WSN vil man kunne lave en omfattende miljøovervågning, hvor man kan opdage bakterier i drikkevandet eller en skovbrand, inden det er for sent. Eller man vil kunne informere om, hvor en person befinder sig, hvis man for eksempel er i Tivoli eller Legoland med sine flyvske børn, forklarer Hanne Skovby.

WSN forventes at slå igennem for alvor inden for de næste 10 år.

Inden det lader sig gøre, skal forskerne dog have fundet ud af, hvordan man gør batterierne så små og langtidsholdbare som muligt, og de sikkerhedsmæssige og etiske aspekter skal diskuteres igennem.

- Jeg tror, at det her er et område, hvor man rykker sin opfattelse af, hvad der er overvågning, og hvad der er til for ens eget bedste. Der er også mange andre ting, man ville have rynket på næsen af for ti år siden, siger Hanne Skovby, administrativ leder af CRUISE.

Det er CTIF på Aalborg Universitets, der koordinerer CRUISE.

Netværket blev oprettet 1. januar i år og skal indtil videre løbe over to år for at skabe et fundament for fremtidens arbejde med WSN i EU.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S