Claus Hjort efterlyser flere jobkartel-aftaler

Beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V) mener, at der er indsendt for få jobkartel-aftaler til hans udvalg, til at han kan lovgive. Udvalget nægter at bede virksomhederne om at sende aftalerne, fordi det vil være at føre tilsyn.

For få konkrete eksempler på hemmelige jobkartel-aftaler til at kunne lovgive.

Det er beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksens (V) udmeldning, efter hans udvalg er kommet med en foreløbig rapport på baggrund af en lang række høringssvar.

"Jeg må sige, at den viden, høringen foreløbigt har resulteret i, forekommer mig som et noget skrøbeligt grundlag at lovgive på," siger han.

Han henviser til, at der ikke er indsendt tilstrækkelig dokumentation for omfanget af aftalerne.

Nægter at spørge

Udvalget nægter at spørge de navngivne virksomheder, der i medierne er blevet kædet sammen med jobkarteller.

Det er udvalget ellers blevet opfordret til i flere af høringssvarene.

Udvalget begrunder holdningen med, at det ikke har fået mandat til at føre tilsyn.

Fagforeninger i det røde felt

"Det er jo helt absurd," siger faglig sekretær Hanne Lykke Jespersen fra Prosa.

Hun fortæller, at Prosa i sit høringssvar har bedt udvalget kontakte følgende virksomheder: SDC, Blue Phoenix Solutions, IBM, A.P. Møller Mærsk, WM data, CSC, SDC, Software Innovation, Fujitsu, Rambøll, Folketinget, Bankdata, ADP Dealer Services, Accenture og KMD.

Men de er ikke blevet kontaktet.

"Spørgsmålet er, om ministeren overhovedet er interesseret i at få afklaret, hvor stort omfanget er," siger hun.

Uenighed mellem chef og ansatte

Ikke overraskende giver fagforeningerne og erhvervsorganisationerne meget forskellige input til udvalget i deres høringssvar.

Lønmodtagerne mener, at der er behov for lovgivning.

Omvendt mener flere arbejdsgiver-organisationer slet ikke, at der er behov for regulering på området.

Ikke taget endelig stilling

Ministeren har ikke taget endelige stilling til, om der skal lovgives.

I første omgang afventer han nye høringsvar, som også bør indeholde udkast til lovforslag, som organsationerne har fået frem til den 20. marts til at eftersende.

Udvalget skal komme med sin endelige rapport senest 1. april.

I Tyskland og USA er er de hemmelige aftaler forbudt ved lov, fremgår det af udvalgets foreløbige rapport.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura