Nyt it-system forsinker kræftregister

Cancerregistret er nærmest gået i stå, siden Sundhedsstyrelsen i 2004 begyndte at indføre et nyt it-system. De nyeste sikre tal er fra 2001. Det betyder, at det er svært at vurdere effekten af kræfthandlingsplaner.

Artikel top billede

I januar 2006 udkom den seneste opgørelse fra Cancerregistret. Den dækkede året 2001. Et nyt it-system har forsinket statistikken for de efterfølgende år. Billedet er fra forsiden af sidste statistik.

Det seneste fulde overblik over antallet af kræftpatienter i Danmark er fra 2001.

Normalt har Sundhedsstyrelsen kunnet offentliggøre samlede tal over kræfttilfælde, der er to-tre år gamle.

Men i 2004 begyndte registret at indføre et nyt it-system, der automatisk kan kvalitetssikre data. Det har krævet så meget arbejdskraft, at den manuelle kvalitetssikring af tal fra 2002 og 2003 er gået væsentligt langsommere, mens 2004 og 2005-tallene stadig venter på, at systemet er klar til automatisk at tjekke dem.

"Det er ikke en tilstand, vi er stolte af," erkender afdelingslæge Ole B. Larsen fra Sundhedsstyrelsen.

Kompleks indberetning

Cancerregistret er specielt, fordi det får tal fra både sygehuse og privatpraktiserende læger.

Det gør dog også indberetningen mere kompleks, fordi systemet skal tjekke, om et konstateret kræfttilfælde viser sig ikke at være kræft, eller om oplysninger forskellige steder fra henviser til det samme kræfttilfælde, selvom der for eksempel bliver brugt forskellige ord.

"Det kan være udtryk for to kræfttilfælde, hvis patienten har noget i lungerne, noget i nyren og noget i leveren, men det kan også være et kræfttilfælde, der har spredt sig. Vi vil finde den rigtige historie," forklarer Ole B. Larsen.

Bruger upræcise tal i stedet

Frem til nu har det krævet en masse manuelt arbejde med at kontakte kræftafdelinger og privatpraktiserende kræftlæger, men blandt andet arbejdet med det nye system har forsinket Cancerregistret.

Derfor har beslutningstagerne været henvist til at bruge det mere upræcise Landspatientregister. Her bliver kun kræfttilfælde, der har været igennem hospitalsvæsnet registreret, samtidig med at data ikke bliver kvalitetssikret lige så grundigt.

"Det et problem i forhold til planlægning og vurdering af de kræfthandlingsplaner, der er blevet lavet, når man ikke kan levere tidssvarende tal," erkender Ole B. Larsen.

Masser af tal inden årets afslutning

Systemet forventes færdigt til sommer. Herefter forventer Sundhedsstyrelsen hurtigst muligt at blive færdig med tallene for 2002, 2003, 2004 og 2005. Styrelsen forventer også et foreløbigt tal for 2006 inden året er omme.

Det nye Cancerregister bliver, ifølge Ole B. Larsen, det mest avancerede i verden, når det træder i kraft.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Project Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S