Den nye kæmpeaftale mellem EU og USA løser ikke Danmarks største it-problem lige nu

Computerworld mener: De fleste virksomheder er Sund & Bælt, og de amerikanske tjenester deres Nets. Det er en operationel risiko, som ikke forsvandt søndag aften, selv om EU og USA har indgået en stor aftale.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Søndag landede den nye toldaftale mellem USA og EU. Ingen er for alvor glade for aftalen, men alternativet er værre - så vi lever med den.

Selv om aktiemarkederne nu nok vil stige og en vis ro indfinde sig, så er der ingen grund til at sænke paraderne. Især ikke når det kommer til digital suverænitet.

For på it-området er der er der stadig kun ét land, der sætter retningen: USA.

De amerikanske løsninger inden for cloud, software og AI er solide, stabile – og har været det fremtidssikrede valg i mere end to årtier. Derfor har de af os fleste valgt dem.

Men det er en gammel sandhed, at det har efterladt de europæiske alternativer uden mulighed for at skalere eller udvikle sig.

Men afhængighed er ikke en strategi. Og med ro på toldområdet er der risiko for, at sovepuden igen findes frem på tech-området, men det må ikke ske.

For som Sund & Bælt i sidste uge så glimrende viste, så er det ikke alene en dårlig idé at være fuldstændig afhængig af en enkelt leverandør. Det er en endnu dårligere ide at være afhængig af en enkelt leverandør uden at have en plan.

I den sammenhæng er vi alle Sund & Bælt, og de amerikanske tjenester vores Nets. Av!

Men der er ingen grund til at gentage fejlene.

De fleste danske virksomheder anvender amerikanske tjenester. Det gør vi nok også om fem eller ti år, for en total afkobling er en urealistisk – og nok unødvendig – drøm.

Skatten der forsvandt

En drøm, som nok også er brast, er EU længe drøftede skat på digitale tjenester fra USA, et område hvor vi er storimportører i milliardklassen hver eneste år.

Men kigger man nærmere på beskrivelserne af den nye handelsaftale, er der få detaljer om en eventuel skat på digitale tjenesteydelser.

Den kan selvfølgelig dukke op igen, men med risiko for at Trump-administrationen vil se det som en kæmpe rød klud og rive eventuelle eksisterende aftaler over, virker ideen død.

Uanset om man var for eller imod skatten, så illustrerer dens sandsynlige død den digitale ubalance endnu mere tydeligt. For EU er afhængig. Og kan ikke svare igen.

Det eneste realistiske svar er derfor at bygge op selv. Ikke for at klare sig uden USA, men for at mindske afhængigheden af meget få leverandører fra ét land, hvor retningen kan ændre sig hurtigt.

Det handler om arkitektur, indkøb og valg af leverandører. For afhængighed kan blive dyrt. Enten fordi adgangen til tjenester pludselig lukkes. Eller fordi prisen bliver så høj, at konkurrenceevnen ryger.

Det er ikke en fjern risiko. Det er en reel forretningsmæssig udfordring.

For den digitale ubalance er intakt. Og med en amerikansk præsident, der konstant blander handel, sikkerhed og politik, kan situationen ændre sig hurtigt.

Derfor bør arbejdet med at sikre forsyning og reducere afhængighed ikke stoppe. Det bør accelerere.

I det lys er det helt forkert, at helt nye tal fra Uddannelses- og Forskningsministeriet mandag viser at i alt er 247 færre unge i år blevet optaget på en it-uddannelse sammenlignet med året før.

Det virker hovedløst.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest