PremiTech trækker opgaver fra Ukraine til Danmark

Tema: PremiTech har trukket udviklingsafdelingen i Ukraine hjem. Afstanden duer ikke, når man arbejder tæt sammen med kunderne, lyder det fra administrerende direktør Kim Wiencken.

Artikel top billede

Administrerende direktør Kim Wiencken kalder forsøget på at outsource udvikling til Ukraine for "et dyrt eventyr". Foto: Torben Klint

I et enkelt år havde softwarevirksomheden PremiTech outsourcet udvikling til 10 medarbejdere i Ukraine.

Det blev et "dyrt eventyr", erkender Kim Wiencken, midlertidig administrerende direktør i PremiTech.

"I bund og grund var det dygtige udviklere, vi havde outsourcet til. Men vores innovationshastighed faldt hurtigt, og kvaliteten af innovationen blev dårligere," siger Kim Wiencken.

PremiTech arbejder tæt sammen med kunder og laver flere prototyper undervejs. Derfor fungerer det simpelthen ikke, når udviklerne befandt sig langt væk.

"Vi har en meget tæt dialog med vores kunder. Det kræver, at man sidder fysisk sammen," siger Kim Wiencken.

"Vi har alle vores udviklere i et stort fysisk rum. Der er en, der ved lige noget om ens problemstilling, hvis der dukker et spørgsmål op. Og en anden kan lige bryde ind og fortælle, at vi skal være opmærksom på det og det i java."

Mere kode, færre resultater

Det var det udviklingsmiljø, der blev hæmmet af, at mellem 10 og 12 medarbejdere befandt sig et helt andet sted.

Faktisk kunne PremiTech decideret måle, at der blev skrevet dobbelt så meget kode, før udviklerne fandt en egnet løsning end før outsourcingen.

Det problem bliver ekstra alvorlig nu, hvor PremiTech vil hoste sit kerneprodukt, Performance Guard.

Der skal handles hurtigt, hvis for eksempel noget går galt, når den hostede løsning bliver opdaterede med nye funktioner. Der bliver snakken hen over skrivebordene helt central.

Udover innovationshastigheden var det et problem at få ukrainerne til at føle det samme for softwaren, som de danske medarbejdere.

"De overtager noget kode, som andre mennesker har lavet og skal videreudvikle på det. Hvordan skaber man en ejerskabsfornemmelse for det?" spørger kim Wiencken.

Har ikke afskrevet outsourcing

Trods modgangen mener PremiTech ikke, at man skal afskrive outsourcing. PremiTech har derfor stadig ukrainere ansat til at teste softwaren.

Virksomheden kan også sagtens forestille sig, at softwareudvikling fungerer bedre, hvis man har helt klare krav til, hvordan software skal udvikles fra begyndelsen – og dermed ikke er afhængig af at få innovationen til at fungere undervejs.

Kim Wiencken anbefaler, at man inviterer udenlandske medarbejdere til Danmark eller placerer danske medarbejdere i outsourcingslandet, hvis man alligevel vil outsource videreudvikling af software.

"Alle skal lære at kende produktet og de andre mennesker bag," konstaterer han.

De 10-12 ukrainere er blevet erstattet med tre nye medarbejdere i Danmark.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Project Manager

    Nordjylland

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Strategisk Partner til Teknologi & AI

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub