Undersøgelse: Lille gevinst ved offshoring

Det er nytteløst, hvis virksomheder kun fokuserer på besparelser, når opgaver bliver rykket til udlandet. Det viser en ny undersøgelse.

Computerworld News Service: Størstedelen af de virksomheder, der sender opgaver offshore, formår ikke at forbedre virksomhedsdriften.

Samtidig viser en ny undersøgelse, at mere end en tredjedel af virksomhederne ikke opnår de forventede besparelser.

Undersøgelsen er foretaget af konsulentfirmaet med speciale i ledelse, A.T. Kearney.

Undersøgelsen blandt multinationale virksomheder viser desuden, at dem med fokus på kvalitet frem for besparelser er de største vindere. De sparer 3.5 gange så mange penge end de virksomheder, der rykker produktion offshore for at spare penge.

Faktisk opnår virksomheder, der forbedrer sig på tre ud af seks parametre i driften af virksomheden, i gennemsnit besparelser på 44 procent ved offshoring, mens virksomheder, der kun forbedrer to eller færre parametre, sparer 30 procent.

Den gruppe af virksomheder, der klarede sig bedst sparede i snit 64 procent, hvilket er mere end 3.5 gange besparelsen hos den dårligste gruppe.

Forbedret drift er vejen frem

Leder af undersøgelsen og vicedirektør i A.T. Kearney, Arjun Sethi, forklarer, at budskabet i undersøgelsen er at fokusere på at forbedre driften af virksomheden, og så vil besparelserne komme af sig selv.

"Hvis man fokuserer for meget på besparelser, begrænser man bare gevinsterne i driften. De virksomheder, der har en holistisk tilgang til offshoring og stræber efter forbedringer i hele virksomheden, er dem der vinder," siger han.

Undersøgelsen "Execution is Everything: The Keys to Offshore Success," er blandt de første kvantitative undersøgelser, der fokuserer på, hvorfor nogle virksomheder opnår enorme driftforbedringer og besparelser, mens andre kun ser forsvindende små forbedringer.

Undersøgelsen ser på ændringer i driften efter offshoring hos 42 virksomheder opdelt i seks kategorier: Kapacitet, fleksibilitet, omsætning, virksomhedens evner, fremskridt i processerne og niveauet af service.

Den viser, at gevinsten ved offshoring varierer kraftigt med besparelser på mellem 0 og 75 procent.

Grundigt forarbejde nødvendigt

Peter Munro, vicedirektør i A.T. Kearneys australske afdeling siger, at undersøgelsen er en advarsel til virksomheder, der føler sig presset til at bruge offshoring.

"Selv om den viser de betydelige fordele, der kan opnås ved offshoring, viser undersøgelsen også klart, at omfattende strategier for besparelser bør være meget mere end bare at tage til Indien og finde et billigt callcenter," siger han.

Markante besparelser, og dermed vedvarende profitvækst, kommer fra en kompleks række af faktorer som forbedrede forretningsprocesser og leverandører, strategiske indkøb, øget automatisering og ægte kulturændringer inden for virksomheden, så virksomheder bør undersøge disse paremetre grundigt, inden de ser mod udlandet.

"Offshoring kan være en del af en større profitmaksimeringsstrategi, men det skal ses sammen med andre muligheder for forbedringer, og er på ingen måde en hurtig genvej til at begrænse omkostninger," siger Peter Munro.

Undersøgelsen viser også, at virksomheder opnåede større besparelser og driftsforbedringer, når de offshorede halvkomplekse opgaver som it og outsourcing af avancerede virksomhedsprocesser.

ukomplekse opgaver, som callcentre, der blev sendt udenlands, gav en besparelse på i gennemsnit 28 procent, mens der i snit blev sparet 38 procent ved at offshore halvkomplekse opgaver.

Oversat af Mikkel Aabenhus Hemmingsen

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S