Regeringen overvejer ny model for licens

Den danske regering overvejer at vende licensmodellen om, så man fremover skal framelde sig licensen, hvis man ikke ejer et licenspligtigt apparat.

Artikel top billede

En ny licensmodel kan være på vej i Danmark.

I hvert fald har regeringen på et ministermøde i dag drøftet muligheden for en ændring af den danske medielicens, der trådte i kraft fra årsskiftet sidste år.

Det skriver netavisen 180grader.dk.

Med den nuværende ordning skal danskerne tilmelde sig licens, når de køber et apparat, der kan modtage DR's programmer via tv, radio eller nettet.

Frameldingsordning

Den nye ordning vil vende den licensmodel på hovedet, så man skal framelde sig licens i stedet, hvis man ikke ejer et apparat, der kan afspille DR's udsendelser.

Den nye frameldingsordning betyder med andre ord, at alle husstande som udgangspunkt skal betale medielicens, med mindre de aktivt henvender sig til licenskontoret og meddeler, at de ikke har licenspligtige apparater i hjemmet.

En ordning som regeringen ellers hidtil har været imod, men som flere gange er blevet foreslået af oppositionen til venstre for midten.

I Kulturministeriet ønsker man hverken at be- eller afkræfte oplysningen.

"Vi kommenterer ikke fra interne regeringsdrøftelser," siger ministeriets pressechef, Martin Østergaard-Nielsen til 180grader.dk.

Ekstra indsats over for sortseere

Som Computerworld tidligere har skrevet har DR's hidtige midler til at forhindre sortseere betydet, at public service-kanalen går glip af indtægter for godt en kvart milliard kroner.

Det er da således heller ikke første gang, at regeringen har været på udkig efter måder, hvorpå Danmarks Radio kan skaffe sig flere licensmidler gennem en mere effektiv opkrævning hos danskerne.

Efter et møde før vinterferien med de partier, som er med i regeringens medieforlig, udtalte Brian Mikkelsen således til 180grader.dk:

"Vi havde en god og konstruktiv drøftelse i medieforligskredsen om DR's situation og blev enige om at prøve at gøre en ekstra indsats for at få flere sortseere til at betale licens.

Derfor besluttede vi at fremrykke den midtvejsevaulering af licenssystemet, som ifølge den gældende medieaftale mellem partierne skal gennemføres primo 2009. I denne evaluering undersøges forskellige midler til at få flere sortseere til at betale licens."

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S