Dell vil ind i stuen

Pc-producenten Dell ændrer strategi og vil nu sælge en lang række digitale forbrugerelektronik-produkter, herunder både fjernsyn og projektorer.

Indhold

Dell vil være mere end blot leverandør af pc-udstyr, og udvider sortimentet med forbrugerelektronik og software, der skal knytte produkterne sammen.

Der bliver tale om direkte salg til slutkunden, hvilket er den samme forretningsmodel, som Dell har haft succes med på pc-markedet. Og produkterne er da heller ikke vidt forskellige fra hvad Dell tidligere har beskæftiget sig med.

Eksempelvis er Dells første fjernsyn, Dell W1700LCD TV, baseret på en traditionel LCD-skærm. Det bliver derfor et fladskærms-tv på 17" med indbyggede højttalere. Den understøtter oven i købet den digitale HDTV-standard, som byder på endnu højere opløsning end traditionelle TV-udsendelser kan klare.

Snart vil alle Dell Dimension pc'er være udstyret med programmet Dell Media Experience. Der er et program som gør det muligt for brugeren at håndtere digitale medier via pc'en, som eksempelvis foto, musik, digital video og DVD.

Blandt andre kommende produkter findes en projektor til hjemmebiografen, en ny lommecomputer med navnet Dell Axim X3, og musikafspilleren Dell DJ, der kan klare op til 15 timers afspilning på en enkelt opladning.

De første produkter vil være klar til salg i USA inden jul, og så går der formentlig ikke lang tid inden vi ser dem i vores egen andedam.

Læses lige nu

    Jet Time A/S

    Dataanalytiker (Data Analyst)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen