Mobiltelefon med to megapixel kamera

Casio har lanceret en mobiltelefon til det japanske marked. Den har indbygget digitalkamera, der tager billeder med en opløsning på to megapixel.

Indhold

Megapixel-kapløbet har spredt sig fra de digitale kameraer til mobiltelefonerne. I hvert fald har Casio sat rekord for opløsningen i et kamera, der er indbygget i en mobiltelefon.

Telefonen hedder A5403CA, og CCD-chippen har to millioner pixels.

Man kan tage billeder med en opløsning på 1.600 x 1.200 pixels, og det er nok til fotos med en standardstørrelse på 10 x 15 centimeter. Billederne kan ses på en 2,2 tommer farveskærm.

Kameraet har autofokus, og der er op til 10x digital zoom. Der er 12,8 megabyte indbygget hukommelse, men telefonen kan også gemme billederne på et miniSD hukommelseskort.

A5403CA understøtter Print Image Matching og Exif Print 2.2, som kan hjælpe til med at gengive farverne nøjagtigt ved udprint. Det er især praktisk, hvis man printer billederne ud uden brug af computer fra en printer med indbygget hukommelseskortlæser.

Til at starte med vil mobiltelefonen kun blive solgt via det japanske teleselskab KDDI, der leverer 3G-telefoni til japanerne. Vi skal ikke regne med at se telefonen på det danske marked, men lignende modeller skal nok dukke op, efterhånden som 3G-netværket bliver udbredt i Danmark.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura